Tresty pro zloděje obří zlaté mince Big Maple Leaf potvrzeny


			Tresty pro zloděje obří zlaté mince Big Maple Leaf potvrzeny
12.8.2021 Škody, Zahraničí

Spolkový soudní dvůr (BGH) odmítl začátkem července žádost odsouzených pachatelů o přezkoumání rozhodnutí, a rozsudky za šokující krádež Big Maple Leaf jsou tak pravomocné. Soudci jsou přesvědčeni, že potrestali pravé pachatele, kteří v březnu 2017 v berlínském Bode-Museum sebrali vystavenou minci v hodnotě okolo 3,3 milionu EUR.

Big Maple Leaf je sada šesti zlatých mincí o jednotlivé hmotnosti 100 kilogramů a výrobní hodnotě 1 milion USD za každou z nich. Byly vyrobeny v roce 2007 v kanadské Ottawě, kde je také první z nich uložena. Za 10 let do roku 2017 dosáhla hodnota každé z mincí úrovně 4 milionů USD. Do Bode-Museum jednu ze šestice mincí v roce 2010 zapůjčil soukromý držitel Boris Fuchsmann.


Mohlo by vás zajímat: Pojistný obzor: Brexit a jeho vliv na pojišťovnictví


Podle policejního vyšetřování se odcizená mince dostala do početného arabského rodinného klanu nesoucího jméno začínající písmenem R. Už v únoru 2020 uznali berlínští soudci tři ze čtyř obžalovaných vinnými. V době činu byli ve věku 18 až 20 let. Dva muži byli odsouzeni k odnětí svobody v délce 4 let a šesti měsíců, další pachatel odešel od soudu s trestem tří let a čtyř měsíců. Čtvrtý byl zproštěn viny. Své tresty si odsedí převážně v nápravném zařízení pro mladé. Minci se doposud nepodařilo najít a její osud je neznámý. Podle některých hlasů došlo k jejímu poškození během loupeže a lupiči ji následně měli roztavili a po kouskách prodat.

Soudce po přezkoumání případu prohlásil, že pachatelé se dopustili zvláště závažné krádeže a jejich čin byl obzvláště opovážlivý a rizikový. Tři odsouzení patří podle zprávy policie rovněž do rodinných kruhů R.


Mohlo by vás zajímat: PwC: Čeští ředitelé se obávají klimatických změn a poškození životního prostředí


Düsseldorfský podnikatel v realitách Boris Fuchsmann zažaloval jako majitel mince pojišťovnu Allianz o náhradu škody ve výši 3,36 milionu EUR plus úroky. Allianz byla svolná vyplatit pouze asi pětinu částky. Zemský soud v Berlíně dal pojišťovně za pravdu a rozhodnutí odůvodnil významnými prohřešky muzea v bezpečnostní oblasti, které usnadnily čin zlodějů. Fuchsmann a Nadace Pruského kulturní dědictví (Preußischer Kulturbesitz) jako zástupce Bode-Museum podali odvolání proti rozsudku.

Komorový soud rozhodl, že Allianz je oprávněna krátit své pojistné plnění o 50 %, protože nadace jako pojistník hrubě nedbale porušila svou povinnost nahlásit pojistiteli vzniklé zvýšení nebezpečí ve smyslu paragrafu 23, odstavce 3 zákona o pojistné smlouvě (VVG). Rozsudek ale není ještě pravomocný – soud připustil možnou revizi ze strany Spolkového soudního dvora (BGH). Není známo, zda tento opravný krok chtějí Fuchsmann nebo nadace využít.


Mohlo by vás zajímat: Motory v Česku pohání hlavně nafta


Jak ke krádeži došlo

Do karet zlodějů hrál stav bezpečnostních opatření v Bode-Museum. Konkrétně šlo o to, že elektronické hlídání otevírání okna, které bylo k loupeži využito, bylo „defektní v takové míře, že přispělo k právně relevantnímu zvýšení pojištěného rizika.“ Muzeum tuto závadu ovšem nekompenzovalo jiným ochranným opatřením, takže i majitel půjčené mince musí nést následek zvýšení rizika. Tím je jeho nárok vůči pojišťovně limitován. Zloděj vstoupil do muzea v březnu 2017 právě tím jediným nezajištěným oknem bez alarmu. Ani vitrína s vystavenou mincí nebyla vybavena poplašným zařízením. I proto chtěla pojišťovna své pojistné plnění omezit kvůli nedostatečným bezpečnostním opatřením.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články