Allianz Německo: Nárůst pojistných podvodů kvůli pandemii


			Allianz Německo: Nárůst pojistných podvodů kvůli pandemii
5.8.2021 Zahraničí

Německá pojišťovna Allianz sdělila, že během koronavirové pandemie zaznamenala podstatný nárůst pokusů o pojistné podvody. Zatímco hlášení škod ze sporných případů oloupení nebo krádeží vloupáním klesaly, naopak stouply vodovodní škody ve firmách přibližně o 25 %.

Příkladem nestandardní pojistné události může být zničené sezónní zboží vyteklou vodou. Přitom zboží nemohlo být prodáno v obchodě kvůli všeobecným omezujícím opatřením. Také v segmentu pojištění vozidel hlásí Allianz v Německu zvýšení počtu pokusů o pojistný podvod přibližně o desetinu. V obecné odpovědnosti vzrostla čísla o 20 %. Více než polovina odhalených pokusů o podvod se týká vozidel, přibližně 30 % se událo v pojištění majetku, a dalších 20 % připadá na pojištění odpovědnosti. I nadále jsou mezi koumáky oblíbené dohodnuté dopravní nehody, anebo kolize vzniklé na základě cílené provokace v dopravním provozu.


Mohlo by vás zajímat: PwC: Čeští ředitelé se obávají klimatických změn a poškození životního prostředí


„V roce 2020 jsme zabránili nekalému jednání našich klientů v řádu stovek milionů EUR,“ konstatoval Jochen Haug, člen představenstva odpovědný za vyřizování škod v Allianz Versicherungs-AG. Podle něj pokusů obrat pojišťovnu v koronavirových časech podstatně přibylo. „Od počátku pandemie sledujeme růst asi o 10 %.“

Tento poznatek potvrzuje německá asociace GDV. Podle ní ekonomické důsledky pandemie už uvedly do pohybu podvodné aktivity. Poukazuje rovněž na další jevy, které pokusům o podvodné obohacení na úkor pojišťoven nahrává. „Z 11 milionů pracujících v režimu kurzarbeit se mohou velmi rychle stát nezaměstnaní hledající práci. Jsem si jistý, že poroste insolvenční kvóta, která z mnohých klientů pojišťoven udělá příležitostné podvodníky, kteří vidí pokus obelhat pojistitele jako poslední šanci, jak vyřešit své aktuální finanční problémy. A jsou a budou mezi nimi lidé, kteří se doposud ničeho podobného nedopustili a jsou naprosto nenápadní,“ varoval před možným vývojem Rüdiger Hackhausen, vedoucí komise asociace GDV pro boj s kriminalitou, už loni v srpnu.


Mohlo by vás zajímat: Motory v Česku pohání hlavně nafta


A k podobným názorům se přidává i odborný právník na poli pracovního a trestního práva Abdou Gabbar z Kolína nad Rýnem, jenž se zabývá rozborem motivů vedoucích k podvodu a profilací pachatelů podvodů: „V důsledku mizerné osobní finanční situace je možné počítat s příležitostnými podvodníky.“ Podle něj přibude kriminality tohoto druhu jak u privátní sféry, tak i u živnostníků a podnikatelů.

Policejní statistiky stouply

Nejde jen o názory zaznívající z odvětví pojišťovnictví. Počet policejně evidovaných případů hospodářské kriminality v Německu během koronavirové pandemie poprvé od roku 2017 loni znovu vzrostl. Podle Spolkového kriminálního úřadu (BKA) v minulém roce policisté zaregistrovali celkem 49 174 hospodářských deliktů. To odpovídá v porovnání s rokem 2019 nárůstu o 21,5 %.

Také kriminalisté přitom vidí jako příčinu stoupajícího počtu takových činů nový fenomén: podvodné čerpání výpomoci a dávek v tíživé koronavirové situaci. Celková škoda z těchto činů se za rok 2020 odhaduje na 151,3 milionu EUR. Zatímco takových případů neoprávněného čerpání subvencí bylo v roce 2019 ještě jen 318, loni počet strmě vzrostl na 7 585 případů.

Odborníci v Německu spočítali, že celkové následky hospodářské kriminality způsobily loni finanční škodu ve výši 3,011 miliardy EUR. Pokud porovnáme tento typ kriminality s celkovou škodou způsobenou trestnými činy, podílel se bezmála 45 %.


Mohlo by vás zajímat: Zpráva o finanční stabilitě: Jak uspělo pojišťovnictví v zátěžových testech ČNB?


Přesun do digitálního prostoru

Přes všechny tyto negativní jevy upozornil Jochen Haug z představenstva společnosti Allianz Německo ovšem na trend, na který se pojišťovny musí všeobecně připravit. „Dění okolo pojistných podvodů se čím dál více přemisťuje do virtuálního prostoru. Stále četnějším využíváním digitálních prostředků vycházíme z předpokladu, že do roku 2030 bude každý pátý pojistný podvod uskutečněn v prostředí internetu.“

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články