Spor o regulaci provizí se vyhrocuje. Provize bude projednávat skupina na úrovni vládní koalice.


			Spor o regulaci provizí se vyhrocuje. Provize bude projednávat skupina na úrovni vládní koalice.
11.6.2015 Pojistný trh

Spor o regulace výše provize a další podmínky prodeje životních pojistek se natolik vyostřil, že jej bude muset řešit pracovní skupina na úrovni vládní koalice.

Nesouhlas ministerstva financí s návrhem poslance Šincla dosáhl nové úrovně. Vzhledem k neshodám rozpočtový výbor sněmovny včera projednávání novely zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích prozatím přerušil. Kompromisní řešení se teď pokusí najít skupina expertů, o které rozhodla koaliční rada. Pokud se tento záměr nepodaří, měl by platit odmítavý názor ministerstva financí. 

Novela zákona měla být 16. června projednávána ve druhém čtení poslanci, tato možnost, ale kvůli výše zmíněným neshodám padá. Zároveň s tím mají ve stejný den poslanci na programu novelu zákona o pojišťovnicví, k níž podal Šincl stejný návrh na regulaci provizí. Tato novela rozpočtovým výborem již prošla. 

Šinclův návrh má za cíl zabránit "přetáčení smluv", při němž část neseriózních zprostředkovatelů přesvědcí klienty, aby pojistku zrušili a místo ní uzavřeli jinou. Obdobné stanovisko zastávají i pojišťovny, které ale zároveň k této situaci přispěly, když tento řád zavedly a současný systém odměn tolerovaly. 

Pojišťovny mají zastání v ČNB, která chce prodloužit dobu výplaty provizí ze dvou na pět let, regulaci výše provize však odmítá. 

Podle analytika finančních trhů Ondřeje Záruby ze společnosti Comsense Capital si měli zprostředkovatelé sami udělat pořádek před deseti lety. "Pokud tak neučinili, udělá to za ně někdo zvenku. Možná nepříliš šetrným způsobem," míní Záruba. 

Zdroj: oPojištění.cz, Hospodářské noviny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články