Je jasné, že ratingová agentura brala v úvahu především ekonomické a finanční výsledky společnosti SCOR SE. V roce 2022 totiž zajišťovací skupina SCOR vykázala čistou ztrátu ve výši 301 mil. EUR a kombinovanou kvótu[1] v neživotním pojištění ve výši 113,2 %. Tyto výsledky byly ovlivněny především škodami způsobenými přírodními katastrofami, jež převýšily rozpočtované škody, a také nutností zvýšit ve 3. čtvrtletí 2022 technické rezervy.
Mohlo by vás zajímat: Jsou nadstandardy skutečně zrušeny?
Ratingová agentura se zaměřila i na výsledky SCOR SE ve střednědobém horizontu. Propočetla, že v období 2018–2022 činila průměrná kombinovaná kvóta v neživotním byznysu 102,5 % a průměrná výše ukazatele ROE (Return on Equity – rentabilita vlastního kapitálu či zisk k vlastnímu kapitálu) pak 3,5 %. Pokud je kombinovaná kvóta vyšší než 100 %, tak má pojistitel či zajistitel technickou ztrátu. Také úroveň ukazatele ROE je v podstatě velmi nízká. Obvykle se pohybuje u zajistitelů mezi 8–12 %, přičemž Munich Re docílil v roce 2022 ROE ve výši 13,5 %.
Problémem je v případě skupiny SCOR technická ziskovost v neživotním pojištění. Agentura AM Best mimo jiné zjistila, že diversifikace zisku mezi neživotním a životním segmentem poněkud zmírňuje volatilitu v celkových technických výsledcích. Tedy technické ztráty v neživotním pojištění v posledních pěti až šesti letech byly vyrovnávány zisky z životního portfolia, a to přes zvýšenou úmrtnost způsobenou pandemií COVID-19.
Mohlo by vás zajímat: 2022: Zurich má provozní zisk 6,5 mld. USD. Talanxu vzrostlo pojistné o 17 %
Pokud jde o rok 2022, tak AM Best uvádí, že technický výsledek v životním pojištění byl pozitivně ovlivněn aktivní správou účinných pojistných smluv a značným uvolněním té části rezerv, jejichž výše byla nad stanovenými regulatorními požadavky. I když management společnosti SCOR SE provedl řadu nápravných opatření, jako je například snížení vystavení „peak“[2] rizikům, neobnovení ztrátových účtů (tedy pojistných smluv) a zvýšení provozní efektivnosti, tak podle AM Best bude trvat nějakou dobu než se technická ziskovost v neživotním pojištění zlepší.
[1] Souhrn škodního poměru a nákladovosti; procento z každé Kč pojistného, které pojistitel ušetří na pojistném plnění a nákladech (majetková a odpovědnostní pojištění); pokud je poměr vyšší než 100, tak pojistitel má technickou ztrátu.
[2] „Peak“ riziko je definováno dle Swiss Re jako událost s malou pravděpodobností, ale značným závažným dopadem (tropické cyklony, zemětřesení, pandemie).
Komentáře
Přidat komentář