Zpráva o finanční stabilitě: Pojišťovnictví dosahuje vysoké míry solventnosti


			Zpráva o finanční stabilitě: Pojišťovnictví dosahuje vysoké míry solventnosti
21.7.2025 Pojistný trh, Spektrum

ČNB vydává plné znění Zprávy o finanční stabilitě – jaro 2025. Tato Zpráva byla schválena bankovní radou ČNB dne 5. června 2025. Obsahuje – až na dílčí výjimky – informace dostupné k 31. prosinci 2024. Hlavním cílem je popsat aktuální podmínky ve finančním sektoru a reálné ekonomice, pojmenovat z nich vyplývající rizika pro finanční stabilitu a zhodnotit adekvátnost působení makroobezřetnostních nástrojů. Podívejme se na sektor pojišťovnictví.

V roce 2024 zaznamenal sektor pojišťoven mírný nárůst aktiv (o 2,8 mld. Kč na 517 mld. Kč včetně poboček) a nadále se vyznačoval vysokým solventnostním poměrem nad úrovní 200 % (207 % k prosinci 2024). V dlouhodobějším srovnání zůstala v roce 2024 nadprůměrná i agregátní ziskovost, a to i přes povodně, které zasáhly severovýchodní část území ČR. Nárůst nákladů na pojistná plnění v neživotním pojištění byl do značné míry přenesen na zajistitele a kombinovaný poměr se nadále pohyboval okolo hodnoty 88 %. Výše předpisu u životního pojištění je nadále stabilní, což je důsledek nárůstu rizikového a investičního životního pojištění na úkor dožívání portfolia tradičního životního pojištění.


Mohlo by vás zajímat: Ani čtyři roky po tornádu nejsou české nemovitosti správně pojištěné


Zpráva o finanční stabilitě 2025 1Rizikovým scénářem pro solventnost sektoru pojišťoven je neuspořádaná cenová korekce na finančních trzích, zejména pak na trhu českých státních dluhopisů, které tvoří nejvýznamnější položku portfolia pojišťoven (Graf 2.18). Propad cen by vedl k přecenění finančního umístění, zátěžový test pojišťoven (část 3.2) však i v případě silných výprodejů na finančních trzích potvrzuje vysokou míru odolnosti sektoru. V oblasti neživotního pojištění může být ve střednědobém horizontu výzvou promítnutí navyšování nákladů na pojistná plnění do cen pojistného a rizika vyplývající z rozsahu a cen zajištění.

Jak dopadl zátěžový test pojišťovacího sektoru?

Makrozátěžový test domácího pojišťovacího sektoru zahrnuje 20 domácích pojišťoven a vychází z dat k 31. 12. 2024. Test je proveden na čtvrtletní frekvenci s tříletým horizontem, přičemž odolnost pojišťovacího sektoru je primárně hodnocena prostřednictvím solventnostního kapitálového poměru.[1]

Zpráva o finanční stabilitě 2025 2

Test zohledňuje vývoj relevantních tržních proměnných v Základním a Nepříznivém scénáři. Pro pojišťovny je klíčový vývoj bezrizikových (swapových) úrokových sazeb. V Základním scénáři domácí bezrizikové sazby mírně klesají, zatímco v Nepříznivém scénáři by došlo v důsledku dodatečných inflačních tlaků k mírnému nárůstu a následnému poklesu domácích sazeb. Odolnost pojišťoven je dále ovlivněna vývojem cen finančních aktiv – akcií, dluhopisů, nemovitostí a podílů v investičních fondech.

 

 V Základním scénáři hodnoty těchto aktiv víceméně stagnují. V Nepříznivém scénáři naopak dochází k jejich výraznému poklesu. Pro test je dále relevantní i vývoj pojistného a nákladů na pojistná plnění, a to zejména v neživotním pojištění. V Základním scénáři se předpokládá, že vývoj pojistného i náklady na pojistná plnění odrážejí vývoj inflace. V Nepříznivém scénáři se jako dodatečná zátěž předpokládá, že pojišťovny by z konkurenčních důvodů nepřenesly zvýšenou inflaci plně na zákazníky, ale část nákladů na inflaci by kryly na úkor svého zisku. Z tohoto důvodu je v Nepříznivém scénáři vývoj pojistného upraven o pokles reálného HDP.


Mohlo by vás zajímat: Pojištění na míru českým farmářům: Vladimír John mění tvář Agra pojišťovny


Zpráva o finanční stabilitě 2025 3Základní scénář indikuje nárůst agregátního kapitálového poměru pojišťovacího sektoru na tříletém horizontu z výchozí hodnoty 204 % až na hodnotu 225 %. Hlavním důvodem pro nárůst kapitálového poměru je předpokládaná pokračující vysoká agregátní ziskovost v neživotním pojištění. V opačném směru pak na agregátní poměr primárně působí výplata dividend.

I při naplnění Nepříznivého scénáře zůstane pojišťovací sektor na agregátní úrovni odolný. V průběhu prvního roku by agregátní kapitálový poměr klesl na hodnotu 199 %, avšak v dalších letech by se postupně navrátil na počáteční úroveň. K poklesu v prvním roce testu by výrazně přispěla tržní rizika, zejména propad hodnoty držených akcií a podílových listů, dále pak nárůst úvěrového rozpětí u státních i korporátních dluhopisů.

Příznivě by naopak působila ziskovost v neživotním pojištění, především vliv přenosu ztrát u produktů investičního životního pojištění (ULI). Výsledku testu výrazně napomáhá také zadržení výplaty dividend u části pojišťoven, respektive snížení absolutní hodnoty vyplacených dividend. Z pohledu jednotlivých pojišťoven by ani při naplnění Nepříznivého scénáře s výjimkou jedné menší pojišťovny nedošlo k neplnění kapitálového požadavku. Sektor jako celek tak zůstává značně odolný vůči nastání silně nepříznivých podmínek.

Zpráva o finanční stabilitě 2025 4

Více informací ZDE


[1] Test používá velké množství předpokladů, které jsou popsány v metodice testu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články