Na dálnici u Brna hořelo auto, ale řidič zázrakem přežil


			Na dálnici u Brna hořelo auto, ale řidič zázrakem přežil
15.3.2010 Škody

Česká pojišťovna dnes společně s Policií ČR ocenila první dva Gentlemany silnic roku 2010. V Klientském servisu ČP v Brně – Králově Poli převzali certifikáty a značkové hodinky jako poděkování za záchranu života po závažné dopravní nehodě dva řidiči kamionů – Marek Bilík (35) z Boršic na Uherskohradišťsku a Michal Lehký (29) z Větrného Jeníkova na Jihlavsku. Vloni v říjnu vyprostili z hořícího vozidla na dálnici D1 zraněného Ondreje Karpaše. Ten jim nyní přišel do ČP osobně poděkovat. Bez jejich pomoci by havárii neměl šanci přežít.

Prudký náraz do kamionu a následný požár – to vše se v rychlém sledu odehrálo za tmy a velmi slabého provozu vloni o půlnoci 21. října na 206 km dálnice D1 ve směru z Brna na Vyškov. Mini Cooper tam tehdy ve velké rychlosti narazil do kamionu, který jel pomalu v připojovacím dálničním pruhu. Osobní vůz ihned začal hořet a jeho šofér v něm zůstal zaklíněný. Na pomoc mu okamžitě přispěchal řidič nabouraného kamionu Marek Bilík, stejně jako jeho kolega Michal Lehký, který vše viděl z kabiny jiného tahače.

„V první vteřině mě napadlo, že to ten člověk nemohl přežít,“ vzpomíná na událost Bilík. „Auto ihned začalo hořet, všechny airbagy explodovaly, dveře se zkřížily, takže nešly otevřít, a tak jsme ho museli vytáhnout okénkem, což u Mini Cooperu není nic jednoduchého,“ dodal Lehký. Ten děsivou havárii malého auta viděl přímo před sebou. „Měl jsem tu bouračku jako na plátně kina, zprvu jsem taky myslel, že už nebude koho zachraňovat, ale naštěstí všechno dopadlo dobře.“ Mnoho ostatních řidičů kolem požáru projelo. „Asi to ještě chtěli stihnout předtím, než policisté uzavřou dálnici,“ poznamenal s trpkým úsměvem Michal Lehký.


Ondrej Karpaš jel z Prahy do Zlína a přiznává, že hodně spěchal. Pamatuje si, jak se jeho vůz dostal do smyku a pak před sebou ividěl zadní část kamionu. „Chtěl bych oběma svým zachráncům moc poděkovat. To, že jsem teď tady a chodím po tomto světě, je jejich zásluha a nikdy jim nedokážu být dostatečně vděčný,“ řekl Karpaš na adresu Bilíka a Lehkého. Mini Cooper úplně shořel, jeho řidiče ale dali lékaři za pár týdnů dohromady.

Zcela poprvé značkové hodinky, které tvoří neodmyslitelný doplněk certifikátu pro gentlemany silnic, získal před více než pěti lety od České pojišťovny a PČR Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, když vytáhl rovněž z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka. Od té doby už ocenění převzalo 61 lidí (z toho osm žen) na 31 místech celé České republiky. Brno mezi nimi v roce 2005 už jednou reprezentoval cizinecký policista Robin Menšík. Ten na Uherskohradišťsku zachránil život mladé řidičky, která narazila do stromu a zůstala zraněná v autě. Z jižní Moravy je také jedna z osmi oceněných žen. Zdeňka Kiliánová z Břeclavi, v létě roku 2007 zachránila život ženě, kterou strhl projíždějící kamion. Nezachraňovala ale poprvé. Rok a půl před touto příhodou pomáhala v Hustopečích starší paní, kterou porazil mladík na motocyklu. Díky její rychlé reakci obě ženy nehody přežily.

Gentleman silnic je společným projektem České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat řidiče k tomu, aby si na silnici pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. „Záchranka může přijet za několik minut, ale v hořícím autě nebo se zapadlým jazykem přežijete pouze pár vteřin,“ zdůraznil Milan Masař z ČP v Brně. V průběhu uplynulých více než pěti let jej dostalo už 61 lidí, z toho 8 žen na 31 místech České republiky. S projektem Gentleman silnic navíc Česká pojišťovna vstoupila do Evropské charty bezpečnosti silničního provozu, která je součástí Evropské komise v Bruselu a snaží se snížit počty závažných dopravních nehod v zemích Evropské unie.

ČP

 

Share/Bookmark

Zdroj: ČP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články