Česká pojišťovna ocenila dvanactiletého školáka


			Česká pojišťovna ocenila dvanactiletého školáka
25.2.2009 Spektrum

Šumperk se od dnešního dne může pyšnit nejmladším Gentlemanem silnic v České republice. Prestižní ocenění, které už více než čtyři roky uděluje Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR za záchranu lidského života po závažné dopravní nehodě, rychlou reakci a odvahu, v šumperské pobočce ČP získal teprve dvanáctiletý Štěpán Morong. Zachránil život otci, na kterého se převrátil traktor.

 

K velmi netradiční, ale také mimořádně závažné nehodě došlo vloni v září na polní komunikaci u obce Vysoký Potok na Šumpersku. Otec malého zachránce jel z lesa s traktorem, ke kterému byl připojený valník plný dřeva. Při sjíždění svahu se s ním souprava převrátila a on pod ní zůstal zaklíněný. Dvanáctiletý Štěpán naštěstí nepodlehl panice a běžel do dva kilometry vzdálené obce, odkud přivolal pomoc. Lékaři, kteří pana Moronga později v nemocnici operovali, potvrdili, že nebýt synovy rychlé pomoci, tatínek by na místě zemřel. 

 

Není bez zajímavosti, že zcela poprvé značkové hodinky, které tvoří neodmyslitelný doplněk certifikátu pro gentlemany silnic, právě před čtyřmi roky putovaly také na sever Moravy. Prvním novodobým hrdinou silnic, kterého ČP společně s PČR ocenila, se stal Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka. Od té doby už ocenění získalo 49 lidí (z toho šest žen) na 29 místech celé České republiky. Jedním z Moravskoslezských zachránců byl dokonce bývalý narkoman, který cestou na doléčovací stacionář zachránil život dvěma malým dětem.

 

S projektem Gentleman silnic, Česká pojišťovna vstoupila do Evropské charty bezpečnosti silničního provozu. Tato iniciativa Evropské komise si klade za cíl snížit do roku 2010 počet obětí dopravních nehod na polovinu. V zemích Evropské unie evidují ročně zhruba 40 tisíc obětí silničních havárií.

Zdroj: ČP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články