Cestovní ruch sčítá ztráty


			Cestovní ruch sčítá ztráty
9.4.2021 Spektrum

Zvýšená domácí poptávka v letních měsících nestačila vykrýt propad v návštěvnosti ze zahraničí a následky restriktivních opatření platných po zbytek roku. Více se dozvíte v článku, který byl publikován v časopise Českého statistického úřadu STATISTIKA&MY.


Odborný časopis STATISTIKA&MY je k přečtení ZDE


Dopady pandemie na cestovní ruch byly drtivé. V tuzemských hromadných ubytovacích zařízeních klesl loni počet hostů o 51 % na 10,8 milionu, počet přenocování spadl o 45 % na 31,2 milionu nocí.

Domácí turisté zachraňovali situaci

Ještě katastrofičtějšímu propadu u nás zabránily letní měsíce, kdy došlo k uvolnění restriktivních opatření a chybějící zahraniční turisty alespoň částečně nahradila domácí poptávka. Počet ubytovaných domácích hostů vzrostl v červenci a srpnu meziročně o více než 20 %. Dorovnat výpadek se ovšem nepodařilo. Počet tuzemských hostů celkově za rok 2020 klesl o 28 % na 8 milionů osob. K nejmenšímu propadu domácích příjezdů došlo v krajích Karlovarském (-9 %), Jihočeském (-17 %) a Libereckém (-19 %). Nejsilněji pokles zájmu o domácí turistiku naopak pocítila Praha (-41 %).

Schema Cestovní ruch sčítá ztrátyHostů ze zahraničí chyběly tři čtvrtiny

Zahraniční návštěvnost se oproti roku 2019 snížila na čtvrtinu, tedy na 2,8 milionu hostů. Celkově loni chybělo v tuzemských ubytovacích zařízeních přes 8 milionů cizinců, počet přenocování se snížil o téměř 20 milionů nocí. Ve všech krajích došlo ke snížení počtu zahraničních návštěv o více než 50 %. Největší propad v regionálním srovnání zaznamenala opět Praha, která přišla o více než pět a čtvrt milionu zahraničních hostů, což odpovídá snížení o 79 %. Podobně na tom ale byla i další turisticky oblíbená města v Česku. V Českých Budějovicích meziročně ubylo 83 % zahraničních návštěvníků, v Českém Krumlově 82 %, v Brně 75 %, v Plzni 73 % a v Mariánských Lázních 71 %. V Karlových Varech došlo k úbytku zahraniční klientely „jen“ o 65 %.


Mohlo by vás zajímat: Bojíte se o práci nejen kvůli koronaviru? Jsou způsoby, jak se pojistit


Propad v celém světě

Razantní omezení turistiky samozřejmě nepostihlo pouze Česko. Podle Světové organizace cestovního ruchu klesl loni celkově mezinárodní počet příjezdů o 74 %. Po světě cestovalo o miliardu lidí méně, zhruba polovina tohoto úbytku připadla na Evropu. Propad mezinárodních příjmů z cestovního ruchu může dosáhnout až 1,3 bilionu dolarů a ztráty by mohly vést ke snížení celosvětového HDP až o 2 %.


Odborný časopis STATISTIKA&MY je k přečtení ZDE


Pavel Vančura
vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu

Zdeněk Lejsek
oddělení statistiky cestovního ruchu

Český statistický úřad

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články