Jaký byla průmyslová produkce v roce 2020?


			Jaký byla průmyslová produkce v roce 2020?
7.4.2021 Spektrum

Nejtěžší zkouška od globální ekonomické krize, která nepříznivě ovlivnila průmyslovou produkci všech zemí EU, způsobila citelnou ztrátu i v ČR. Od poloviny roku se však tuzemský průmysl snažil z propadu vymanit. Více se dozvíte v článku, který byl publikován v časopise Českého statistického úřadu STATISTIKA&MY.


Odborný časopis STATISTIKA&MY je k přečtení ZDE


Průmyslová produkce v roce 2020 v porovnání s předchozím rokem klesla o 8 %, což znamenalo nejsilnější meziroční pokles od globální ekonomické krize v roce 2009. Objem výkonu průmyslu se tak dostal přibližně na úroveň roku 2016. Propad, který nastal v březnu až květnu minulého roku v důsledku rozšíření nového typu koronaviru, byl opravdu bezprecedentní – průmyslová produkce ve druhém čtvrtletí meziročně klesla téměř o čtvrtinu, pokles v dubnu byl dokonce víc než třetinový. Je však třeba přiznat, že meziroční pokles český průmysl vykazoval v každém měsíci již od poloviny roku 2019 a tento trend pokračoval i v koronavirem ještě nezasažených prvních dvou měsících roku 2020. Vliv takto snížené srovnávací základny společně se snahou dohnat, co se v prvním pololetí zameškalo, přispěly ke kladným výsledkům na konci roku: průmyslová produkce v prosinci meziměsíčně i meziročně mírně vzrostla, a sice o 0,2 %, resp. o 0,5 %. V posledním čtvrtletí roku 2020 průmysl mírně (o 0,8 %) překonal úroveň roku předešlého a mezičtvrtletně vzrostl o bezmála 4 %. Na konci roku se meziročně rovněž zvýšila hodnota nových průmyslových zakázek, a to zejména ze zahraničí.


Mohlo by vás zajímat: Bojíte se o práci nejen kvůli koronaviru? Jsou způsoby, jak se pojistit


Silný pokles, ale i mírný růst

Pokles celkové produkce za rok 2020 vykázala naprostá většina průmyslových odvětví. Nejvíce k němu přispěl automobilový průmysl a navazující odvětví (např. výroba pryžových výrobků, výroba elektrických zařízení). V kumulaci za celý rok klesla produkce ve výrobě automobilů o 12,3 %, což stálo přibližně za čtvrtinou osmiprocentního poklesu průmyslu celkem. Produkce automobilového průmyslu v dubnu se propadla meziročně dokonce o více než 80 %. Naopak poslední čtyři měsíce roku 2020 byly v tomto oboru z dlouhodobého hlediska velmi silné, v prosinci meziročně vzrostla produkce téměř o 15 %, v porovnání s prosincem roku 2018 téměř o 3 % a v porovnání s posledním předkovidovým měsícem únorem 2020 o 6 %.


Mohlo by vás zajímat: Jiný pohled Lukáše Pollerta. Boj proti covidu? Vzniká cosi jako „obecní blaho“


Největší pokles zaznamenala těžba a dobývání, kde se produkce v porovnání s rokem 2019 propadla o 17,1 %, v porovnání s rokem 2015 o téměř 30 % a oproti roku 2000 o více než polovinu. Vysoký meziroční pokles je sice zčásti ovlivněn uzavřením dolů v jarní vlně epidemie, ale těžba (zejména uhlí) je v Česku v dlouhodobém útlumu bez ohledu na další vlivy. Několik málo průmyslových odvětví však zaznamenalo meziroční růst objemu produkce. Šlo zejména o odvětví, o jejichž výrobky byl v důsledku epidemie zvýšený zájem: o výrobu papíru a výrobků z něj (papírové obaly, hygienické potřeby z papíru, dětské papírové plenky), farmaceutický průmysl a ostatní zpracovatelský průmysl (hračky, lékařské přístroje a nástroje, zdravotní lůžka).

SCHEMA PRŮMYSLOVÁ PRODUKCE PRŮMYSL CELKEM

Nejstrmější pád v historii

Epidemie zasáhla všechny státy EU bez výjimky. Ve snaze o její potlačení přistoupily vlády na jaře k řadě restriktivních opatření, z nichž většina vstoupila v platnost v polovině března a byla dále dodržována i po celý duben. Z unijního vývoje průmyslové produkce proto zřetelně vystupuje propad mezi únorem a dubnem, kdy na březnový meziměsíční pokles o 10,5 % navázal ještě výraznější propad o 18,4 % v dubnu. Následovalo období mírného vzpamatování v měsících květnu (meziměsíčně +11,5 %), červnu a červenci. Srpen a září byly obdobím bez velké změny.

SCHEMA PRŮMYSLOVÁ PRODUKCE V EU27 V ROCE 2020

Na podzim zasáhla evropské země druhá vlna epidemie, která se však do průmyslové výroby téměř nepromítla. Vývoj průmyslové produkce v jednotlivých evropských státech vykazuje ve většině případů obdobný trend, tj. dvouměsíční propad způsobený jarní uzávěrou a následné poměrně rychlé znovuoživení výroby. Hloubka propadu se však liší a některé státy jej téměř nezaznamenaly.

Nejprudší propad měřený porovnáním produkce v dubnu a únoru 2020 zasáhl Itálii a Slovensko, také Česko patřilo mezi silně zasažené země. Na opačné straně žebříčku stály Finsko, jehož průmysl mezi únorem a dubnem klesl jen mírně, a Irsko, kde byl objem průmyslové produkce v dubnu dokonce o 3 % vyšší než v únoru.

V kumulaci za celý rok 2020 klesla produkce průmyslu EU27, stejně jako v Česku, o 8 %. Meziročně o více než desetinu klesl objem průmyslové výroby v Itálii, Francii, Německu a Lucembursku. Větší pokles než Česko zaznamenaly ještě Španělsko, Rumunsko a Slovensko. Velmi výrazný jarní propad (mezi dubnem a únorem 2020 o 27 %) postihl Polsko.

V celoročním srovnání však došlo v této zemi k poklesu průmyslové produkce „jen“ o 2,1 %. Také další země s výraznými jarními výpadky (Slovensko, Itálie, Maďarsko, ale i Česko) se z celoročního pohledu celkem vzpamatovaly a ve zbytku roku doháněly, co se dalo.


Mohlo by vás zajímat: Jaké faktory ovlivňují vývoj v pojišťovacím sektoru v Evropě?


Vývoji ve všech ostatních zemích se opět vymyká Irsko, jehož průmysl meziročně přidal o 2,6 %. V řadě komentářů se následky kovidové pandemie často připodobňují k dopadům finanční krize let 2008–2009. Podle srovnání Eurostatu však mezi oběma událostmi existují zřetelné rozdíly. Zatímco finanční krize vyvolala postupný pokles průmyslové produkce o 22 procentních bodů během 12 měsíců, pandemie způsobila rychlý a strmý pád průmyslu členských zemí o 28 bodů za dva měsíce. Jak dále uvádí Eurostat, pád průmyslové produkce v jarních měsících roku 2020 byl nejstrmějším, jaký doposud statistiky zaznamenaly. Celkově se produkce v dubnu 2020 snížila na úroveň 90. let minulého století.


Odborný časopis STATISTIKA&MY je k přečtení ZDE


Veronika Doležalová
oddělení statistiky průmyslu

Marta Ortová
oddělení statistiky průmyslu
Český statistický úřad

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

nabídka půjčky

carlos john,  9. 4. 2021

Potřebujete půjčku, nabízíme půjčku s okamžitým online souhlasem,
*osobní půjčka
* půjčka společnosti,
* půjčka na auto,
*studentská půjčka
* Obchodní půjčka,
atd ..... dáme od 1 000 do 60 000 000 $. v dolarech nebo eurech naše půjčka přichází s 3% úrokovou sazbou a můžeme poskytnout půjčku kdekoli na světě .... pokud máte zájem kontaktujte přes whatsapp: +256756543536 nebo e-mail: christharmonyloanfund@gmail.com

Související články