Zajímavost: Růst cen nemovitostí nepolevuje  


			Zajímavost: Růst cen nemovitostí nepolevuje  
8.3.2021 Spektrum

Ekonomický propad nepřinesl zpomalení růstu cen nemovitostí, spíše naopak. Více se dozvíte v článku, který byl publikován v časopise Českého statistického úřadu STATISTIKA&MY.


Odborný časopis STATISTIKA&MY je k přečtení ZDE


Poměrně dlouhé období ekonomického růstu, které Evropa zažívala od roku 2014, přineslo také výraznou dynamiku cen nemovitostí. Jejich zvyšování v některých zemích bylo tak silné, že vznikaly obavy o stabilitu finančního systému, jehož významnou součástí je i hypoteční trh. Už v roce 2019 bylo patrné zpomalení evropských ekonomik a opatření proti šíření koronaviru dala nadějím na další posilování hospodářského růstu konečnou ránu. V minulosti byl ekonomický propad doprovázen i ochlazením trhu s nemovitostmi a poklesem cen. To se ale zatím neděje, což potvrdily i nejnovější výsledky Eurostatu.


Mohlo by vás zajímat: Dušan Quis: Český pojistný sektor je v době pandemie připraven pomoci


Za poslední čtyři roky nemovitosti zdražily o desítky procent

MEZIROČNÍ ZMĚNA INDEXU CEN NEMOVITOSTÍ V ZEMÍCH EU 2020 3Q

Index cen nemovitostí v Evropské unii ve 3. čtvrtletí 2020 meziročně vzrostl o 5,2 % a nad 4 % se meziroční změna indexu drží už od 3. čtvrtletí 2016. V průběhu tohoto období vzrostly ceny nemovitostí v EU o více než 20 %. Velmi silná byla dynamika cen zejména v zemích střední a východní Evropy.

Největší nárůst mezi 3. čtvrtletím 2016 a 3. čtvrtletím 2020 zaznamenalo Maďarsko (60,8 %), hned druhé v pořadí je Česko (47,9 %). Naopak vlekoucí se hospodářské problémy prakticky zmrazily cenový růst nemovitostí v Itálii.

Ve 3. čtvrtletí 2020 nejvíce meziročně rostly ceny nemovitostí v Lucembursku (13,6 %), Polsku (10,9 %) a Rakousku (8,9 %). V těsném závěsu se ale drželo i Slovensko (8,5 %) a Česko (8,4 %).

Index cen nemovitostí meziročně klesl na Kypru (-1,4 %) a v Irsku (-0,8 %). Jen mírné meziroční nárůsty vykázaly Itálie (1,0 %), Finsko (1,7 %) a Španělsko (1,8 %). Neoslabují ani mezičtvrtletní přírůstky. Oproti 2. kvartálu se index cen nemovitostí v EU zvýšil o 1,4 %.

Nejvýrazněji takto rostly ceny nemovitostí v Maďarsku (5,2 %), Dánsku (4,2 %) a Lotyšsku (3,7 %). Poměrně vysoko v žebříčku se drželo i Česko (2,6 %). Mezičtvrtletní pokles zaznamenaly Kypr (-4,8 %), Rumunsko (-2,6 %), Itálie (-2,5 %) a Chorvatsko (-0,6 %).  


Odborný časopis STATISTIKA&MY je k přečtení ZDE


Karolína Zábojníková
Analytička ČSÚ

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články