ČNB zvýšila úrokové sazby a odhadla vývoj veřejných financí


			ČNB zvýšila úrokové sazby a odhadla vývoj veřejných financí
2.2.2018 Spektrum

Česká národní banka pohnula úrokovýmo sazbami. Aktuálně základní úroková sazba stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. ČNB pro letošní i příští rok také zlepšila odhad vývoje veřejných financí.

Nová prognóza ČNB podle guvernéra banky Jiřího Rusnoka počítá letos s jedním dalším zvýšením úrokových sazeb, ale v závislosti na vývoji ekonomiky. Část ekonomů nevylučuje, že ČNB letos zvýší sazby víckrát.

                                                                                                                                                      Zdroj: ČNB

Česká národní banka pro letošní i příští rok zlepšila odhad vývoje veřejných financí. Letos očekává přebytek 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a příští rok 1,8 procenta HDP.

V předchozí listopadové prognóze počítala centrální banka letos s přebytkem 1,4 procenta a v roce 2019 s 1,5 procenta HDP. Předloni veřejné finance skončily v přebytku 0,7 procenta HDP, což byla jedna z nejlepších hodnot v EU. Ta požaduje, aby schodek veřejných financí byl pod třemi procenty HDP. Ministerstvo financí počítá v lednové prognóze za loňský rok s přebytkem 1,1 procenta HDP a letos 1,3 procenta HDP.


Mohlo by vás zajímat: Miliardový obchod: AIG kupuje Validus


Celkový vládní dluh by podle odhadů ČNB měl letos klesnout na 32,1 procenta HDP z loňských odhadovaných 34,7 procenta. Příští rok by měl klesnout k 29,8 procenta HDP. Odhad centrální banka proti listopadové prognóze zhoršila. Podle kritérií pro přijetí eura by vládní dluh neměl překročit 60procentní hranici. V absolutní výši by dluh měl podle odhadů ČNB rovněž klesat.

Centrální banka v nové prognóze, zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 procenta z 3,4 procenta odhadovaných v listopadu. Pro příští rok ČNB zlepšila odhad na 3,2 procenta z předchozích 3,1 procenta. Pro rok 2017 nechala odhad růstu na 4,5 procenta. Zároveň centrální banka obnovila zveřejňování odhadu vývoje kurzu koruny vůči euru, který by měl být letos 24,90 Kč/EUR. Příští rok ČNB počítá s posílením koruny na průměrných 24,50 Kč/EUR.

Zdroj: ČNB, www.financninoviny.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články