Komentář ČNB k vývoji inflace v listopadu 2017


			Komentář ČNB k vývoji inflace v listopadu 2017
15.12.2017 Spektrum

Podle údajů zveřejněných 11. 12. 2017 vzrostla cenová hladina v listopadu 2017 meziročně o 2,6 %. Inflace se tak nadále nachází v horní polovině tolerančního pásma dvouprocentního cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v listopadu meziročně zvýšily o 2,7 %.

Inflace byla v listopadu v souladu s prognózou ČNB. Nepatrně pomalejší než očekávaný meziroční růst regulovaných cen, cen potravin a cen ve složce jádrové inflace byl přitom kompenzován o něco rychlejším meziročním růstem cen pohonných hmot.

Zveřejněná data potvrzují vyznění prognózy ČNB. Podle ní inflace setrvá nejen ve zbytku letošního roku, ale i po většinu roku příštího nad dvouprocentním cílem, nicméně v rámci jeho tolerančního pásma. Celkové inflační tlaky v současnosti kulminují, přičemž odrážejí zrychlující mzdovou dynamiku v podmínkách robustního růstu domácí ekonomiky.


Mohlo by vás zajímat: Prohlížeč v nebezpečí: Agresivní JS/Redirector úřaduje


Domácí náklady ještě krátkodobě zrychlí svůj růst, a to v návaznosti na napjatou situaci na trhu práce. Poté se domácí inflační tlaky s přispěním stabilizačního působení měnové politiky zmírní. Stále však budou převažovat nad protiinflačním působením dovozních cen. Jejich pokles bude odrážet posilující kurz koruny při dočasně slábnoucí dynamice zahraničních výrobních cen.

Zároveň odezní jednorázové vlivy, které zvýšily inflaci na počátku letošního roku. Na horizontu měnové politiky, tedy na přelomu let 2018 a 2019, se tak inflace shora vrátí k dvouprocentnímu cíli.

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Česká národní banka

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.