Inflace se v březnu udržela na hodnotě 2,7 procenta


			Inflace se v březnu udržela na hodnotě 2,7 procenta
10.4.2025 Spektrum

Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,1 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu stejně jako v únoru o 2,7 %.

Meziměsíční srovnání

Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu o 0,1 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly vyšší především ceny vajec o 15,7 %, ovoce o 2,7 %, drůbežího masa o 2,0 % a nealkoholických nápojů o 1,0 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák se zvýšily ceny tabákových výrobků o 0,9 %. Růst cen v oddíle stravování a ubytování byl ovlivněn vyššími cenami stravovacích služeb o 0,4 % a ubytovacích služeb o 1,3 %. K meziměsíčnímu snížení celkové cenové hladiny v březnu přispěly zejména ceny v oddíle doprava, kde klesly ceny pohonných hmot a olejů o 3,2 %. V oddíle rekreace a kultura byly nižší ceny dovolených s komplexními službami o 2,8 % v důsledku končící zimní sezóny. Z potravin klesly především ceny másla o 8,3 % a zeleniny o 0,9 %.Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,1 % a ceny služeb o 0,2 %.


Mohlo by vás zajímat: Za jakých podmínek může lékař zveřejnit fotografie svých pacientů?


Meziroční srovnání

V březnu ceny oproti loňskému roku vzrostly stejně jako v únoru o 2,7 %. Růst cen potravin byl téměř zcela vykompenzován poklesem cen pohonných hmot. Benzín Natural 95 se na čerpacích stanicích v průměru prodával za 35,25 Kč/l, což byla nejnižší cena od září roku 2021. Nafta se prodávala za 34,83 Kč/l, což bylo nejméně od listopadu loňského roku,uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu stejně jako v únoru o 2,7 %. Vývoj cen v jednotlivých oddílech spotřebního koše byl však v březnu odlišný. Ke zrychlení meziročního cenového růstu došlo především v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny masa v březnu vzrostly o 3,7 % (v únoru růst o 2,1 %), položek ve skupině mléko, sýry, vejce o 11,4 % (v únoru růst o 7,3 %), ovoce o 11,1 % (v únoru růst o 5,3 %), nealkoholických nápojů o 7,8 % (v únoru růst o 6,2 %). Naopak v oddíle doprava prohloubily svůj pokles ceny pohonných hmot a olejů. Ty byly v březnu meziročně nižší o 8,5 % (v únoru pokles o 3,9 %).

Na meziroční růst cenové hladiny měly v březnu nadále největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde vzrostly ceny polotučného trvanlivého mléka o 11,1 %, vajec o 46,0 %, másla o 27,3 %, čokolády a čokoládových výrobků o 33,9 %, kávy o 22,5 % a kakaa o 27,1 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde se zvýšily ceny lihovin o 3,5 %, vína o 1,1 %, piva o 1,3 % a tabákových výrobků o 8,2 %. V oddíle bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o 6,3 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 3,6 %, vodného o 4,2 %, stočného o 3,7 % a tepla a teplé vody o 4,5 %. Ceny elektřiny klesly o 4,8 % a zemního plynu o 8,5 %. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 4,7 % a ubytovacích služeb o 8,1 %. Na meziroční snižování celkové cenové hladiny v březnu působily ceny v oddíle odívání a obuv, kde klesly ceny oděvů o 1,5 % a obuvi o 5,4 % a ceny v oddíle doprava (pokles o 1,9 %).

Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) meziročně vzrostly o 3,6 % (v únoru o 3,1 %) zejména v důsledku růstu cen nových nemovitostí. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 102,5 %. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,6 % a ceny služeb o 4,5 %. Hladina bazického indexu spotřebitelských cen k základnímu období průměr roku 2015 byla v březnu 154,4 % (v únoru 154,3 %). Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v březnu 2,6 % (v únoru 2,5 %).


Mohlo by vás zajímat: Bence Holló je nový prezident Maďarské asociace pojišťoven


Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP)

Podle předběžných výpočtů HICP v březnu v Česku meziměsíčně vzrostl o 0,1 % a meziročně o 2,7 % (v únoru o 2,8 %). Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna HICP v březnu 2025 za Eurozónu 2,2 % (v únoru 2,3 %), v Německu 2,3 %. Nejvyšší byla v březnu v Estonsku, Chorvatsku a na Slovensku (shodně 4,3 %) a nejnižší ve Francii (0,9 %). Podle předběžných údajů Eurostatu byla meziroční změna HICP 27 členských zemí EU v únoru 2,7 %, což bylo o 0,1procentního bodu méně než v lednu. Nejvyšší byla v únoru v Maďarsku (5,7 %) a nejnižší ve Francii (0,9 %).

„Současná struktura inflace nenasvědčuje tomu, že by ČNB měla v nejbližší době pokračovat ve snižování sazeb. Pauzu z minulého zasedání si zřejmě protáhne. Jádrová inflace ukazuje na přetrvávající domácí inflační tlaky, především v oblasti mezd a služeb. Zatímco ceny potravin bývají velmi proměnlivé a na jejich výkyvy by měnová politika neměla reagovat, u cen služeb je situace jiná – ty totiž odrážejí napětí na trhu práce a s ním spojený robustní růst mezd, na který by ČNB zareagovat měla,“ uvedl analytik Investiční společnosti UNIQA Václav Franče. 

„ČSÚ potvrdil stabilizaci meziročního růstu spotřebitelských cen na 2,7 % v březnu po jejich mírném únorovém zpomalení z lednových 2,8 %. Tento vývoj odráží mírnější meziměsíční růst o 0,1 % po silnějších novoročních růstech o 1,3 % v lednu a 0,2 % v únoru. Po sezónním očištění to vypadá na meziměsíční tempo růstu spotřebitelské inflace okolo 0,16 %, tedy poblíž inflačního cíle ČNB a to již druhý měsíc v řadě. Odhaduji, že hlavními tahouny březnového měsíčního růstu spotřebitelské inflace byly ceny potravin, imputované nájemné a stravovací služby, kteří patří mezi nejvyšších pět tahounů rovněž v posledních třech měsících. To naopak korigovali ceny pohonných hmot a energií,“ uvedl Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA.


Mohlo by vás zajímat: Roman Šimeček: Ekologická katastrofa z Hustopečí je výzvou pro pojišťovny


Jak to vidí Česká národní banka?

Podle ČNB stabilita inflace skrývá protisměrné pohyby v jejích složkách – zatímco růst cen potravin dále zrychlil, ceny pohonných hmot naopak prohloubily svůj pokles. Inflace je zároveň blízko prognózy ČNB, která pro březen očekávala hodnotu 2,6 %.

„Jádrová inflace se drží na 2,5 % (stejně jako v lednu a únoru). V rámci cenového jádra rostou ceny zboží o 0,1 % a ceny služeb o 4,2 %. Již několik měsíců v řadě vlivem poptávky po rezidenčních nemovitostech zrychluje růst nákladů vlastnického bydlení. To zachycuje tzv. imputované nájemné, které roste o 3,6 % a jádrovou i celkovou inflaci táhne vzhůru. K jádrové inflaci přispívá nadále také zvýšený meziroční růst tržního nájemného a ubytovacích i stravovacích služeb. Setrvačnost růstu cen služeb včetně imputovaného nájemného nadále představuje riziko pro stabilizaci inflace blízko cíle a potvrzuje vhodnost opatrného přístupu k uvolňování měnové politiky," uvedl Jakub Matějů, náměstek ředitele pověřený řízením sekce měnové ČNB.

Co čekat v nejbližších měsících v kontextu vypjatého mezinárodního dění? „V dubnu meziroční inflace dočasně klesne vlivem statistické základny (loňský nadprůměrný růst cen, který se letos zřejmě nebude opakovat). Vliv obchodních válek je zatím předčasné v inflaci hledat. V nejbližším období by se v cenách pohonných hmot i dalších okruzích měl projevit pozorovaný pokles cen ropy a dalších komodit. Samotná cla mohou působit proinflačně, ale zatím ve velmi omezeném okruhu zboží, na které EU uvaluje odvetná cla vůči USA. Může však dojít k přetrhání obchodních vazeb a nárůstu globálních inflačních tlaků kvůli zhoršené efektivitě mezinárodních výrobních řetězců. Zdali převáží tento proinflační efekt, či protiinflační efekt oslabené poptávky a zvýšené nejistoty, je zatím obtížné hodnotit. ČNB situaci sleduje a je připravena na ni adekvátně reagovat," doplnil Jakub Matějů.

březen 2025 meziročně v %
skutečnost ZoMP zima 2025
Index spotřebitelských cen 2,7 2,6
Regulované ceny 0,6 0,6
Primární dopady změn daní 0,2 0,2
Očištěno o změny nepřímých daní    
Ceny potravin, nápoje, tabák 5,1 4,5
Jádrová inflace 2,5 2,4
Ceny pohonných hmot -8,6 -3,9
Měnověpolitická inflace 2,5 2,4

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články