Euler Hermes: Hrozí 31% nárůst insolvencí a omezení cestování až do roku 2022


			Euler Hermes: Hrozí 31% nárůst insolvencí a omezení cestování až do roku 2022
5.11.2020 Koronavirus

Nové vlny šíření infekce koronaviru jsou více viditelné v zemích, které postupně uvolnily krizová opatření. Dle předpokladů by po Evropě další vlny šíření koronaviru měly postihnout také Afriku a Latinskou Ameriku. Oproti tomu situace v Pacifické Asii by měla zůstat pod kontrolou. Ke konci roku 2021 se rovněž bude zvedat globální úroveň insolvencí. Očekávaný nárůst bude činit +31 % jako důsledek ukončení dočasných schémat finanční podpory společností.

Vzhledem ke skutečnosti, že se od 3. čtvrtletí letošního roku až do konce roku 2021 neočekává normalizace situace okolo pandemie koronaviru, dojde k uplatnění tzv. strategie stop and go, která spočívá v alternaci mezi úplným uzavřením jednotlivých států (tzv. lockdown), případně přísnými opatřeními limitujícími povolenou vzdálenost osob, a mezi rozvolňováním těchto opatření v období, kdy budou počty nakažených opět pod kontrolou. Současně se počítá s kolísáním ekonomické aktivity v důsledku střídání přísných opatření a jejich následovného rozvolňování. Cestování za hranice jednotlivých států bude omezeno až do roku 2022, kdy se předpokládá konec sanitární krize.


Mohlo by vás zajímat: Jaká je nehodovost řidičů nákladních automobilů?


Indexy restrikce se budou ve většině zemí pohybovat mezi hodnotou 10 – 20, tedy mezi hodnotami podobnými období před sanitární krizí. Návrat k hodnotě ~ 0 je pravděpodobný ke konci prvního čtvrtletí roku 2022, po šestiměsíčním období vakcinace, plánované na poslední čtvrtletí roku 2021.

Globální index restrikce ukazuje zatížené HDP a import cestovních služebGlobální insolvenční index společnosti Euler Hermes ukazoval ve druhém čtvrtletí meziroční pokles o -13 % a v prvním pololetí o -7 %. Tento propad oficiálních registrací platebních neschopností pokračoval během léta ve většině zemí díky opatřením, která regulovala likviditu firem a díky změnám insolvenčních rámců, které byly vytvořeny za účelem poskytnutí větší časové rezervy a flexibility firmám před tím, než budou nuceny přistoupit k vyhlášení oficiálního bankrotu.


Mohlo by vás zajímat: Duševní choroba je riziko. Jak na pojištění?


Forecast insolvencí ve vybraných zemích zdroj Euler Hermes, Allianz Research

Ukončení dočasných podpůrných faktorů však povede k obratu tohoto trendu, a to již od třetího, případně posledního čtvrtletí tohoto roku. Obrat bude záviset na situaci v jednotlivých zemích a na zrychlování jejich ekonomik v prvním pololetí roku 2021. Globální insolvenční index Euler Hermes se však prudce zvedne ke konci roku 2021 (+31 %) ve všech regionech. Pokud obnova ekonomik bude kopírovat křivku L, nárůst bude až o 50 až 60 procentních bodů vyšší.

Forecast insolvencí ČR zdroj Euler Hermes, CRIF

Zdroj: Euler Hermes

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

3. vlna?

Zubásek,  5. 11. 2020

Všichni hovoří o 2. vlně, ale jestli přijde třetí o tom je ticho. Očkování se nedostane na všechny, minimálně ze začátku určitě ne.

Související články