Postřehy Evy Gmentové: Mileniálové


			Postřehy Evy Gmentové: Mileniálové
5.12.2017 Spektrum

Syn mé kamarádky, kterému je teprve patnáct, prohlásil, že si neumí představit strávit život chozením každý den do jedné a té samé kanceláře. A vlastně tak pojmenoval přesně to, co nechce ani generace mileniálů. Generace Y neboli mileniálové, generace, která se narodila kolem revoluce a v době, kdy dospívala, se seznamovala se začínajícím internetem a sociálními sítěmi.

Kdo z vás má, tak jako já, děti patřící k této generaci, ten mi dá za pravdu, že jsou jiní. Jiní, než jsme byli my. Je těžké jim rozumět, je těžké je zaujmout, je těžké se jim přiblížit. A proč? Protože naše myšlení je jiné.  Víte, komu vaše děti věnují více pozornosti a koho spíše poslechnou než vás? Youtubery, blogery, influencery.  

Víte vůbec, že naše děti staví svůj osobní život, své prožitky a své štěstí výš než práci? Možná je to tím, že mají tolik možností cestovat, poznávat, sportovat, věnovat se čemukoliv, co si zamanou, a být sami sebou. Naše generace mohla ze školy jedině nastoupit do práce, a pokud získala jednou za život devizový příslib a cestovní doložku, byla šťastná. Díky Bohu, že tohle už naše děti prožívat nemusí. Je to dobře, ale je to také důvod, proč jsou jiní. Jinak komunikují, jinak se rozhodují, mají jiné hodnoty, zajímají je jiné věci. Možná kloužou více po povrchu a nehledají pravdu, a také si možná více libují v plytkosti. Ale tak nebo tak se my, jejich rodiče nebo jejich kolegové a zaměstnavatelé, musíme učit jim rozumět, zaujmout je a pracovat s nimi.


Mohlo by vás zajímat:  Zájem o aktuáry neslábne. Představy o profesi se mění


Musíme si zvyknout na to, že chtějí více žít a méně pracovat, ne kvalitativně, ale kvantitativně. Moje dcery jsou neuvěřitelně pracovité a rychlé: co jiní dělají hodiny, ony zvládají za chvilku - ale dělají jen to, co samy chtějí. Nevidí svou budoucnost v práci, která je nebaví, netěší, neuspokojuje. Již v dětství se odmítaly učit, co je nebavilo a nezaujalo, a ani neuznávaly samozvané autority. Chtějí práci milovat, ale i ta milovaná práce je a bude jen zdrojem prostředků pro jejich osobní život. Pro zájmy, koníčky, cestování a rodinu. A v tom jsou jiné.

Moje generace je schopná na úkor vlastního zdraví, rodiny a štěstí v práci třeba i umřít. Naše děti to naštěstí cítí jinak. Sice říkám naštěstí, ale o to hůře se nám s nimi komunikuje, o to hůře je chápeme. Ale musíme se naučit je chápat, rozumět jim a zaujmout je. Vždyť generace mileniálů jsou dnes naši kolegové a potenciální zaměstnanci, možná i zaměstnavatelé. A proto se musíme naučit jim rozumět, musíme se s nimi naučit komunikovat.

Začít je třeba už při náboru, tedy lépe už u inzerátů na nové pozice, a pokračovat v nabídce práce. Mileniálové upřednostňují home office, zkrácené úvazky, volnou pracovní dobu, najímání na projekty a neomezené dovolené. Pokud s nimi chceme pracovat, musíme se jim začít přizpůsobovat. Mileniálové chtějí být v práci šťastni, a proto upřednostňují firmy s přátelskou atmosférou, kde štěstí a spokojenost zaměstnanců jsou na předním místě. 


Mohlo by vás zajímat: Požáry v Kalifornii přijdou pojistitele přes 4,6 mld. USD


Některé firmy pasovaly své HR manažery na manažery štěstí a jdou tak generaci mileniálů naproti. Větší volnost, společné akce, prostory určené k setkávání během pracovní doby - to je jen špetka z výčtu toho, co zlepšuje atmosféru ve firmách, co dnešní mladou generaci zajímá a co od zaměstnavatelů očekává. Z HR pozice se stává event pozice, ale proč ne?

I my, kdo už pracujeme víc než třicet let, chceme práci milovat, chceme mít víc času na sebe, na rodinu a na koníčky. Důchod je daleko a kdo ví, zda se ho dočkáme. Tak se pojďme našim dětem přiblížit a tak jako ony mají něco od nás, vezměme si zase něco od nich.  Zkusme si občas poslechnout třeba youtubera Kovyho nebo přečíst blog Ejvi Freedom. A když nám někdo zruší schůzku, nepospíchejme zpět do kanceláře, ale dejme si kávu v Aureole a kochejme se výhledem na Prahu.

Jestli chceme rozumět generaci mileniálů, nestačí se jen snažit vytvářet jim příjemné prostředí, aby se jim dobře pracovalo. Musíme žít jako oni, aspoň občas. A tak toho využijme a užijme si to s nimi. Vždyť je to přece skvělé, víc žít.

Ing. Eva Gmentová, LL.M.

Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění

Zakladatelka E.G.I. Education Grow Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články