Postřehy Evy Gmentové: Se směrnicemi se roztrhl pytel


			Postřehy Evy Gmentové: Se směrnicemi se roztrhl pytel
28.11.2017 Spektrum, Legislativa

Nejspíš všichni víte o směrnicích, které je potřeba v rámci pojistného trhu v roce 2018 implementovat, a máte z nich už teď zamotanou hlavu. Nejsou to jen směrnice, které se přímo týkají pojištění, zajištění a distribuce pojištění, ale i směrnice, které se naší činnosti podstatně dotknou, přestože se jí přímo netýkají.

První směrnicí, která sice není nová, ale je právě implementována, je Solvency II. Druhou směrnicí je směrnice o distribuci pojištění, která měla být implementována v únoru 2018. Návrh zákona o distribuci pojištění je již připraven, ale poslanecká sněmovna měla před volbami jiné starosti, a tak ho nestihla schválit.

Do práce makléřů, agentů i pojišťoven tento zákon zasáhne dost podstatně, je jen otázkou kdy. Minimálně nutností zprostředkovatelů se znovu přeregistrovat a povinností prověřit odbornost jiným systémem zkoušek pro všechny zprostředkovatele a jejich zaměstnance.


Mohlo by vás zajímat: Michal Knapp: Agrese mezi velkými hráči na trhu mizí


Další směrnicí, která již teď zaměstnává jak makléře, tak pojišťovny a hlavně jejich IT a právní oddělení, přestože se netýká přímo pojištění, je směrnice GDPR o ochraně osobních údajů, jež má vejít v platnost v květnu 2018. Správně měla být do té doby implementována, což ale zákonodárci pravděpodobně nestihnou, a tudíž bude platit tak, jak je ze strany EU přijatá.

Tato směrnice dělá vrásky všem, nejen nám na pojistném trhu. Uchováváním a zpracováním osobních údajů je teď „postižen“ kdekdo. A v okamžik platnosti směrnice bude možná postižen i novým systémem pokut dozorových orgánů, pokud nebude při zpracování a uchování osobních údajů dle této směrnice postupovat.

Občas při použití všech zkratek nových směrnic mě napadá písnička Ivana Mládka, kde Kelblová z OPBH dá mistrovi z ČSAO do bytu PVC a teplou H2O… Už jen najít rýmy na GDPR a IDD, a to nejsou všechny směrnice, kterými je postižen člověk český.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Potřeby a cetky...


Na další „zajímavé“ směrnici EU právě pracuje. Neupravuje přímo pojištění, ale přeci jen se jej dotkne, minimálně v případě pojištění majetku. Směrnice, která je teď v přípravě, je nařízení, jenž bude ukládat stavebním firmám a projektantům povinnost zpracovat k budovám manuál údržby. Ten má zajistit, aby budova byla stále v provozuschopném stavu, což znamená, že bude povinností majitele tento manuál údržby dodržovat.

Podobně je to u auta. I nové vozidlo je vybaveno manuálem údržby. Pokud vlastník nebo řidič nedodržuje manuál údržby, neboli nejezdí pravidelně měnit filtr a olej, přichází o záruku a následně i o další výhody, jako je například vyšší cena při prodeji vozu, ale hlavně se jeho vozidlo může poškodit. Nemovitost, ať budovu nebo stavbu, pravděpodobně žádný vlastník nepořizuje na tak krátkou dobu jako vozidlo: nemovitost má delší životnost, a tato životnost bude zaručena, jen pokud bude postupováno dle manuálu údržby.   


Mohlo by vás zajímat: Výroční zpráva ČAP publikována. Jak si vedl trh v 2016?


Možná teď i vy kroutíte hlavou, jako jsem jí kroutila já, když jsem se tuto skvělou novinu dozvěděla. Už jen chybí, aby nám EU předepisovala, jak často máme chodit na WC…  Ale zpět ke směrnici o údržbě nemovitosti. Pokud bude tato směrnice implementována, a o tom nepochybuji, protože k povinnostem členů EU patří řídit se směrnicemi, které Evropský parlament přijme, pak kdokoliv, kdo nebude dodržovat manuál údržby své nebo pronajaté nemovitosti, bude porušovat zákon. A bez ohledu na to, zda se nová směrnice dotkne VPP na pojištění majetku, či nikoliv, může si tím znemožnit vyplacení pojistného plnění při jakékoli škodě.  

A to se teď začnu modlit, aby naše zákonodárce nenapadlo být zase papežštější než papež a rozšířit tuto povinnost předepsané údržby i na nemovitosti, které už stojí.  Projektanti a inženýři ve výstavbě si asi teď mnou ruce, protože jim to přinese práci a zisky, ale co vlastníci nemovitostí? Ti štěstím skákat nebudou.


Mohlo by vás zajímat: Video: Zázračná reakce řidiče kamionu


Ruku na srdce: každá nová směrnice, kterou EU vymyslí, nám nejen přidělá další vrásky na čele, ale také nás stojí dost peněz. Ministerstva, Parlament a odborníci z dotyčného odvětví nad ní stráví spoustu času místo toho, aby řešili něco rozumného. Kolik papíru spotřebuje nejen vydání, ale i implementace a dodržování. A v neposlední řadě jsou tu výdaje podnikatelů, kteří se musejí směrnicemi řídit. Přitom bychom tyto výdaje mohli přeměnit na investice do lidí, na kterých náš business stojí.

Ing. Eva Gmentová, LL.M.

Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění

Zakladatelka E.G.I. Education Grow Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články