Kooperativa: Hynek Čermák učí děti, jak se vyhnout úrazu míchy


			Kooperativa: Hynek Čermák učí děti, jak se vyhnout úrazu míchy
10.6.2020 Tiskové zprávy

Kvůli poranění míchy úrazem se v roce 2019 léčilo na spinálních rehabilitačních jednotkách 131 osob, v roce 2018 to bylo 123 osob. Vyplývá to z nejnovějších statistik, které zpracovaly spinální rehabilitační jednotky. Z hlediska příčin úrazů došlo k nárustu poranění míchy při sportu (14 oproti 4), zatímco pádů a autonehod bylo zhruba stejně jako v předchozích letech.

Na tuto skutečnost se rozhodla reagovat Česká asociace paraplegiků, která ve spolupráci s pojišťovnou Kooperativa dlouhodobě provozuje projekt prevence úrazů mládeže BanalFatal!. Protože z důvodu pandemie COVID-19 nemohly probíhat pravidelné besedy se žáky škol, vzniklo edukativní video s hercem Hynkem Čermákem. To bude ještě před prázdninami distribuováno do škol. „Čísla za minulý rok bohužel ukázala, že si při sportu přivodilo úraz míchy více osob než za rok 2018. A nejvíce sportu samozřejmě přeje léto. Proto považujeme za velmi důležité právě v této době opět připomenout (nejen) mladým prevenci,“ uvádí Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků – CZEPA.


Mohlo by vás zajímat: Věštírna Martina Podávky: Vězeňská klička z podmínek zmizí


Prevence je pro Kooperativu klíčovým tématem, proto dlouhodobě podporujeme i projekt BanalFatal!. Chceme, aby si děti uvědomily, že stačí jedna vteřina a může se jim změnit život. Pusťte svým dětem video s Hynkem Čermákem nebo ho pošlete do škol, kam Vaše děti chodí. Věříme, že pak budou opatrnější,“ apeluje ředitelka Nadace Kooperativa JUDr. Hana Machačová.

V novém edukativním videu s populárním hercem Hynkem Čermákem se děti a mládež dozvědí, jak se efektivně chránit před úrazem páteře, jak vlastně páteř a mícha fungují, proč mívají úrazy míchy fatální následky a jak poskytnout první pomoc. Toto důležité téma nabývá na důležitosti před prázdninami, které jsou bohužel obdobím častých úrazů mladých lidí. "Problematice prevence úrazů mládeže se věnuji dlouhodobě. Mám k tomu blízko nejen z proto, že jsem se v životě často věnoval a stále věnuji adrenalinovým aktivitám, ale jsem zároveň otec. Proto jsem rád vystoupil v tomto videu. Doufám, že pár mladých díky němu nebude machrovat a nezpůsobí si tak těžký úraz," věří herec Hynek Čermák.

Zdroj: YouTube

BanalFatal! je program prevence úrazů páteře a míchy zaměřený nejen na žáky základních škol. Smyslem je upozornit děti a mladé formou besed, že mnohdy velmi banální situace, jako skok do vody, pád na lyžích, nebo nevinné uklouznutí může způsobit fatální následky. Poškození míchy bývá neměnné a trvalé. Je třeba myslet na to, jak křehká a zranitelná je páteř, a co následuje po poškození míchy – většinou trvalé ochrnutí. „Dva z našich lektorů jsou po úrazu páteře na vozíku a často jsou děti na seminářích překvapené, jaká banální činnost je na něj dostala. Dochází u nich k aha momentu a uvědomění, že nejsou nezranitelné,“ shrnuje přínosy besed Klára Vohrnová, koordinátorka projektu. 


Mohlo by vás zajímat: Glosa Jaroslava Daňhela: Jak se změní pojišťovnictví v době koronavirové?


Historie České asociace paraplegiků – pomáháme třicet let

Byla založena v únoru roku 1990 jako Svaz paraplegiků, hájící práva lidí po poranění míchy. V roce 1994 Svaz paraplegiků založil Centrum Paraple. Od začátku své existence Svaz paraplegiků usiloval o kvalitní zdravotní péči - spinální program a otevření spinálních jednotek. V roce 2010 se Centrum Paraple osamostatnilo a v roce 2011 se organizace přejmenovala na Českou asociaci paraplegiků –CZEPA. Mezi dlouhodobé služby patří odborné zdravotní a sociální poradenství a mezi nově nabízené služby asociace patří například startovací byty, tréninkové bydlení pro tetraplegiky, VozejkMap – aplikace mapující bezbariérové místa v ČR, komunitní a informační portál Vozejkov.cz, Hvězdný bazar – tréninkové pracoviště či preventivní program pro mládež BanalFatal! V roce 2018 vznikla služba Peer mentoring – zkušení vozíčkáři provázejí lidi po poranění míchy v nové těžké životní situaci. Více o projektech na stránkách www.czepa.cz.

Zdroj: Kooperativa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články