UNIQA rozkryla v prvním pololetí podvody za 20 milionů korun

17.7.2018 Tiskové zprávy

UNIQA pojišťovna odhalila za prvních šest měsíců letošního roku celkem na 320 sporných pojistných událostí, což bylo o 60 % méně než ve srovnatelném období loni. Celkově bylo prokázáno, že podvodníci se chtěli neoprávněně obohatit o částku 20,7 milionu korun. Meziročně tak UNIQA pojišťovna uchránila ve srovnání s rokem 2017 více než dvojnásobnou částku.

Velký podíl případů připadal letos znovu na pojištění osob, zejména na pojištění denních dávek v pracovní neschopnosti. V úrazovém pojištění naopak sporných případů ubylo o
68 %. Bylo to dáno zejména odpadnutím několika skupinových pokusů o podvod, které zahrnovaly desítky různých klientů.

Velmi pomohlo nasazení tržního detekčního systému SVIPO II, jenž identifikuje nestandardní vícenásobné pojištění u různých společností. A dále byl nastaven nový interní preventivní postup aktivovaný už při vstupu do pojištění. Na celkové sumě podvodně nárokovaného plnění se podílelo pojištění osob celkově z 38 %. Dominance oboru pojištění osob byla patrná u kriminálních aktivit zákazníků tři roky po sobě 2015-2017, letos prvně celkově poklesla.


Mohlo by vás zajímat: Podcast: IDD všude, kam se podívá


V  prvním pololetí 2018 se ovšem do čela vyhouplo povinné ručení, kde byly zaznamenány pokusy o podvod s prokázanou hodnotou ve výši 9,1 milionu korun. Po delší době se tak „na scénu“ vrací tento druh pojištění, který byl v předchozích letech spíše na ústupu. Děje se tak v souvislosti s častějším uplatňováním uměle navýšených nároků za újmu na zdraví a příslušenství z nehod.

Povinné ručení se podílelo na uchráněné a neprávem uplatněné hodnotě ze 44 %. Také havarijní pojištění meziročně posílilo. Nároky ve výši 3,9 milionu korun byly zpětným vyšetřováním shledány jako neoprávněné. Jak u povinného ručení, tak i u havarijního pojištění vzrostl počet šeřených případů na trojnásobek, resp. na dvojnásobek.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články