Velká pardubická přišla o sponzora. Česká pojišťovna končí


			Velká pardubická přišla o sponzora. Česká pojišťovna končí
23.11.2018 Spektrum

Jedno z nejdelších partnerství českého sportu končí. Po čtvrt století trvající spolupráci nastal čas na změnu. Česká pojišťovna, generální partner nejtěžšího a nejstaršího dostihu kontinentální Evropy – Velké pardubické, se rozhodla dát příležitost jiným společnostem podílet se na rozvoji dostihového sportu.

Generálním partnerem Velké pardubické se Česká pojišťovna poprvé stala v roce 1991, každoročním sponzorem je od roku 1995. Společně se společností Dostihový spolek poslední čtvrt století rozvíjela tradici Velké pardubické a pomáhala z ní budovat významnou a prestižní událost s mezinárodním významem.

„Čtvrtstoletí vzájemné spolupráce je příležitostí ke zhodnocení dlouholetého partnerství a k rekapitulaci všeho, co jsme za tu dobu společně dokázali. Je rovněž momentem, kdy jsme se rozhodli odstoupit z pozice generálního partnera. To však neznamená, že z dostihového sportu odcházíme úplně. S Dostihovým spolkem budeme jednat o možnostech jiné spolupráce,“ říká Radek Moc, člen nejvyššího vedení České pojišťovny zodpovědný za oblast sponzoringu.


Mohlo by vás zajímat: Proč uzavřít soukromé zdravotní pojištění? Anebo taky ne


Dostihový spolek  je pořadatelem Velké pardubické od roku 1993, kdy byla společnost založena. Po téměř celou dobu jeho existence ji s Českou pojišťovnou pojilo pevné partnerství. „Pětadvacet let je dlouhá doba. Česká pojišťovna s Velkou pardubickou, potažmo Dostihovým spolkem zažila v historii chvíle skvělé i horší, ale vždy byla pevným a stabilním partnerem. Děkujeme vedení České pojišťovny a všem lidem, kteří se za těch pětadvacet let na podpoře dostihového sportu v Pardubicích podíleli. Nyní nastal čas jít dál. Těšíme se na nového generálního partnera, který se chopí příležitosti spojit své jméno s tímto fenoménem a zároveň nejstarším sportovním podnikem s obrovskou popularitou,“ prohlásil Martin Korba, místopředseda představenstva a výkonný ředitel Dostihového spolku.

Bývalý šéf Dostihového spolku Miroslav Petráň podobný krok ze strany České pojišťovny očekával. Serveru iDNES.cz řekl: „Pokud se nepodaří do Velké dostat cizince, je to chyba vedení Dostihového spolku. Pojišťovna mi svého času velmi hlasitě neúčast zahraničních koní vyčítala. Sponzor nebude dávat peníze tam, kde se nedočká odezvy." O něčem svědčí podle něj i to, že se peníze pro vítěze a nejlepší koně v cíli slavného dostihu roky nezvyšovaly, a to ani v době, kdy ceny šly nahoru. „Velká ztrácí prestiž. A navíc dostihových koní ubývá, což pro vývoj dostihů v Česku není dobré,“ dodal serveru Petráň.


Mohlo by vás zajímat: Budoucnost začíná nyní: Mimosoudní způsoby řešení sporů


Podívejte se na letošní ročník slavného závodu:

Zdroj: YouTube

První Velká pardubická steeplechase se běžela 5. listopadu 1874 o 8000 zlatých. Na startu stálo 14 koní. Vítězství si nakonec odnesli plnokrevný hřebec Fantome s anglickým žokejem Georgem Sayersem v sedle. Dostih dokončilo pouhých 7 koní. Průběh dostihu a výsledek vzbudily ohlas nejen u nás. Od té doby se Velká běžela každý rok s výjimkou válečných let, z důvodu politických událostí v roce 1968 (sousedící vojenské letiště zabrali sovětští vojáci) a kvůli nepřízni počasí v letech 1876 a 1908. Dnešní podobu má závodiště od prvních poválečných let. Dříve se běhalo až k obci Popkovice a běhalo se též za tribunami, v prostoru, kde je nyní parkoviště. 

Dnes se Velká pardubická koná vždy druhou říjnovou neděli. Dráha tohoto dostihu měří 6900 metrů a má celkem 31 překážek, koně ji běží přibližně 9–10 minut. Na startu se setkává asi 15 až 20 koní s těmi nejlepšími žokeji a žokejkami převážně z České republiky. Název Velká pardubická se vžil pro označení celého dostihového víkendu.

Zdroj: Dostihový spolek, iDNES.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články