Inovace v pojištění: Terapie po nehodách za pomocí virtuální reality


			Inovace v pojištění: Terapie po nehodách za pomocí virtuální reality
20.3.2025 Zdraví, Pojistný trh

Allianz v Austrálii přichází s revolučním přístupem k péči o klienty po dopravních nehodách. Místo toho, aby se zaměřovala jen na vyřízení nároků za újmu na zdraví, snaží se řešit i psychické následky, které mohou být stejně závažné. Terapeutický program využívající virtuální realitu (VR) pomáhá účastníkům postupně překonávat strach z řízení v kontrolovaném prostředí. 

Účastníci programu se pomocí VR brýlí ocitají v různých scénářích virtuální jízdy. Tyto simulace jsou navrženy tak, aby klienti mohli čelit svým obavám postupně a v bezpečném prostředí. Podle zástupců Allianz jde o efektivní způsob, jak obnovit sebevědomí a snížit úzkost spojenou s řízením. „VR má pomoci poskytnout zákazníkům bezpečný a účinný způsob, jak čelit svým obavám a znovu získat sebedůvěru,“ uvedl zástupce pojišťovny.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: EU je sociální skanzen. Pojistný trh naštěstí funguje spolehlivě


Úspěch pilotního projektu

Úvodní fáze programu, který probíhá v rámci partnerství s klinikou Sydney Phobia Clinic, již zaznamenal pozitivní výsledky. Více než 100 klientů, kteří se ho zúčastnili, hlásilo výrazné zlepšení ve zvládání úzkosti a strachu z řízení. Tento úspěch vedl Allianz k plánům rozšířit program do venkovských a regionálních oblastí Austrálie. Kromě toho pojišťovna spolupracuje také s platformou oVRcome, která umožňuje poskytovat terapii prostřednictvím chytrých telefonů, čímž se dostupnost služby výrazně zvyšuje.

Psychické následky nehod: Skrytý problém

Podle poznatků Allianz ze šetřených nehod v povinném ručení zahrnuje mnoho pojistných událostí i psychickou újmu. Zástupci pojistitele hovoří o psychických následcích až u 38 % kolizí v loňském roce, zatímco v roce 2020 činilo jejich zastoupení ještě „jen“ 24 %. Následky se často projevují jako posttraumatická stresová porucha (PTSD), která může vážně narušit každodenní život. „Když má někdo autonehodu, fyzická zranění jsou okamžitě viditelná a řeší se. Někdy ale skutečná překážka není fyzická, ale mentální,“ uvedla Thea Hobbinsová, generální ředitelka pro strategické dodávky a inovace ve společnosti Allianz. „Náš program je o nabídce podpory, aby klienti překonali největší překážku – tu, kterou nehoda způsobila v jejich hlavě.“


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Pojištění velkých rizik je problém. Blíží se regulace srovnávačů?


Příklad australské Allianz ukazuje, že pojišťovny mohou hrát aktivní roli v péči o duševní zdraví svých klientů. VR terapie představuje inovativní a efektivní způsob, jak postoupit vpřed v péči o klienty a zároveň přinést nové příležitosti pro pojišťovny, které se chtějí odlišit konkurenční výhodou.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články