Podle studie provedené auditorskou a poradenskou společností PwC vidí jasná většina rakouských firem potenciál v „generativní AI“, tedy umělé inteligenci, která dokáže samostatně vytvářet nový, i klamavě reálný obsah. Podle průzkumu 73 % z oslovených společností očekává, že v příštích třech letech podpoří AI rozvoj nových oblastí podnikání, a přibližně dvě třetiny počítají s tím, že zvýší produktivitu.
Mohlo by vás zajímat: Autorizované servisy se podle CEBIA výrazně zhoršily. SDA je ostře proti
Na druhou stranu však 50 % respondentů předpokládá, že generativní AI povede v letošním roce k ničivým kybernetickým útokům. Mezi tři nejčastěji uváděné kybernetické hrozby patří útoky na síťová zařízení, hackerské útoky a úniky dat, případně i e-mailové útoky.
Údaje pocházejí z nejnovější studie „Digital Trust Insights“, která je sestavována a zveřejňována každoročně. Průzkumu, který probíhal od května do července 2023, se zúčastnilo 3 876 manažerů z oblasti ekonomiky, technologií a bezpečnosti v 71 zemích. Z toho 30 účastníků pocházelo z Rakouska.
Více investic do kybernetické bezpečnosti
60 % rakouských společností chce v letošním roce navýšit investice do kybernetické bezpečnosti, aby se ochránily před kybernetickými útoky. Generativní umělou inteligenci hodlá pro kybernetickou obranu využít 53 % dotázaných. Podle PwC směřují investice v Rakousku především do zabezpečení sítí a průběžného bezpečnostního školení, zatímco v globálním porovnání putuje nejvíce investic na zabezpečení cloudu.
Mohlo by vás zajímat: Kdo se stal ředitelem produktu a underwritingu NN Životní pojišťovny?
Podle PwC rostoucímu bezpečnostnímu povědomí často předcházejí nákladné bezpečnostní incidenty se značnými finančními ztrátami – někdy v řádech milionů. Podle studie činí průměrné náklady na kybernetický útok na celém světě 4,4 milionu USD. V sektoru zdravotnictví jsou tyto náklady přibližně o 20 % vyšší a dosahují 5,3 milionu USD.
Kybernetické bezpečnosti se zatím věnuje jen málo pozornosti
„Odpovědní manažeři v oblasti kybernetické bezpečnosti se musí seznámit s iniciativami svých společností v oblasti umělé inteligence a zajistit se proti rizikům,“ říká Georg Beham, partner a vedoucí oddělení kybernetické bezpečnosti a ochrany soukromí ve společnosti PwC Rakousko. Přinejmenším musí existovat jasná regulace pro používání AI v cloudu.
„Rychle se mění i právní rámec,“ dodává Beham. „Vzhledem k současnému zpřísnění legislativy si stále více společností uvědomuje, že musí jednat hned, aby ochránily svůj provoz a image a vyhnuly se vysokým nákladům spojeným s porušením předpisů.“
„V době rychlých technologických změn a nových právních požadavků se mění pohled firem na kybernetickou bezpečnost,“ přidává poznatek Rudolf Krickl, generální ředitel PwC Rakousko.
Nepředvídatelná rizika a problémy s odpovědností
Směrnice NIS2 staví společnosti před novou realitu, protože činí management přímo zodpovědným a kompetentním k zárukám za kybernetické bezpečnostní incidenty, upozorňuje dále Krickl. „Až dosud ředitelé a členové představenstev často věnovali kybernetické bezpečnosti příliš málo pozornosti. Kombinace z tohoto nepředvídatelného rizika a s ním spojené odpovědnosti jasně ukazuje, že je naléhavě nutné jednat,“ zdůrazňuje Rudolf Krickl. Podle něj se v tom odráží zvýšená ostražitost a posílené investice do opatření na zvýšení odolnosti.
Mohlo by vás zajímat: Podcast: Provize v Česku nejsou mimořádně vysoké
Školení a stabilizace talentů
Nejdůležitějšími prioritami v souvislosti se „strategií kybernetických talentů pro manažery“ jsou: dostatečně rychlé vyškolení pracovníků a udržení kvalitních talentů ve firmě. „I tyto kroky se jeví jako naléhavě potřebné,“ uvádí PwC. „Vždyť téměř polovina manažerů připouští, že nerozumí kybernetickým rizikům, která vycházejí z nových technologií.“ Mezi ně patří například nástroje pro virtuální prostředí, generativní umělá inteligence, podnikový blockchain, kvantové počítače a virtuální a rozšířená realita.
Další informace jsou dostupné na webu společnosti PwC ke studii „Digital Trust Insights“ ZDE
Komentáře
Přidat komentář