Téměř dvě pětiny Čechů a Češek si už vyzkoušely práci s některým z nástrojů umělé inteligence, jako je ChatGPT nebo Copilot. Z toho 12 % uvedlo, že s AI pracují pravidelně, 16 % občas a zhruba desetina si takovou činnost pouze vyzkoušela. Zkušenější jsou v tomto ohledu především mladší lidé ve věku 18–29 let, alespoň nějakou zkušenost s AI má 78 % z nich a dvě pětiny z této skupiny uvádějí, že s AI pracují pravidelně. S rostoucím věkem pak zkušenosti i podíl pravidelných uživatelů výrazně klesají.
Celé tři desetiny lidí o zkušenost s AI ani nestojí, přičemž častěji se takto vyjadřovali lidé nad 60 let (44 %). Čtvrtina občanů uvedla, že o AI toho zatím mnoho neví, častěji opět starší lidé a lidé s nižším vzděláním, kteří zároveň mají v porovnání s ostatními s nástroji umělé inteligence méně zkušeností. Celkově pak 8 % Čechů a Češek bez vlastní zkušenosti projevilo zájem si práci s AI vyzkoušet. Lidé v Česku, kteří už mají zkušenost s AI (38 %), ji nejčastěji využívají ve volném čase pro zábavu (67 %), necelá polovina (46 %) v práci a dvě pětiny ve škole.
Mohlo by vás zajímat: Skupina Direct kupuje rakouskou banku A1
Příležitosti používání AI se však liší podle věku. Takže zatímco mladší lidé ji často používají při přípravě do školy (69 %) i ve volném čase (66 %), mezi nejstaršími ve věku 60 let a více jednoznačně dominuje využití AI pro zábavu. V práci pak AI častěji než ostatní používají lidé ve věku 30–44 let. Rozdíly panují také z hlediska rozsahu zkušeností s používáním nástrojů AI: lidé, kteří si je pouze vyzkoušeli, uváděli častěji jako motiv zábavu.
Když se zaměříme na konkrétní typy zadání, které si lidé pomocí AI nechávají zpracovávat, je patrné, že se obvykle jedná o tvorbu textu (24 % často a 39 % občas). Obdobně Češi a Češky uvádějí, že jim AI pomáhá s pochopením zadání, problému nebo se zjednodušením textu. Těmto činnostem se pak častěji věnují ti, kteří uvedli, že s AI pracují pravidelně. Celkově téměř tři pětiny lidí tyto nástroje někdy používají také k překladu z cizího jazyka. Přes dvě pětiny lidí je pak používají ke generování obrázků a videí nebo k výpočtům. Pouze necelá čtvrtina je alespoň někdy využívá k programování.
Dále uživatelé a uživatelky AI uváděli, že ji využívají také k dohledávání různých typů informací, případně u ní hledají praktické rady ohledně svých zájmů, nebo s chatboty rozvíjejí konverzaci, kterou běžný vyhledávač není schopen nabídnout. Dodejme také, že vybraným činnostem, s výjimkou překladu, se častěji věnují mladší lidé ve věku 18–29 let, kteří zároveň mají s AI bohatší zkušenosti.
Mohlo by vás zajímat: Čína přitvrzuje: Konec matoucí reklamy o „chytrých" vozidlech
Ohledně toho, zda AI znamená příležitost, nebo riziko, jsou lidé v Česku rozpolceni. Přes dvě pětiny (43 %) občanů se spíše přiklání k pozitivnímu vidění, tedy že AI představuje příležitost, která lidem může do budoucna usnadnit řadu každodenních i pracovních činností. Necelé dvě pětiny (39 %) ji naopak vnímají jako riziko, které může mít nepříznivé dopady na jedince i společnost. Necelá pětina lidí potom zastává neutrální postoj.
Pozitivní postoj častěji zastávají mladší lidé ve věku 18–29 let (59 %), kdežto lidé nad 60 let se v obdobné míře (57 %) přiklánějí spíše k opačnému pohledu. O něco pozitivněji naladění jsou vůči AI také vzdělanější lidé, přesto v tomto případě nejsou rozdíly tak výrazné jako z hlediska věku.
Mohlo by vás zajímat: Evropská populace sílí navzdory poklesu porodnosti. Délka života roste
Citovaný výzkum analytického ústavu STEM (www.stem.cz) byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 8.–17. dubna 2025. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo 1 031 respondentů v kombinaci online a osobního dotazování (CAWI+CAPI).
Komentáře
Přidat komentář