Summit G20 v Hamburku: Škody ve výši 12 milionů eur


			Summit G20 v Hamburku: Škody ve výši 12 milionů eur
24.8.2017 Spektrum, Zahraničí

Nepokoje a násilnosti, které se udály během vrcholného setkání lídrů zemí G20 v Hamburku ve dnech 7. – 8. července 2017, zapříčinily rozsáhlé škody na majetku i na zdraví. Rozsah pojištěných škod je podle tiskové zprávy GDV (Celostátní svaz německého pojišťovnictví) předběžně odhadován na nejméně 12 mil. eur. Byly zohledněny zejména škody na automobilech, obytných budovách a provozovnách různých živností. Téměř jedna třetina uvedené částky připadá na automobily.

GDV vydala doporučení, aby poškozené osoby co nejrychleji oznámily škodu svému pojistiteli. Mohou využít buď příslušnou horkou linku, nebo podat oznámení přes internet. K dokumentaci škody by měly být přiloženy, pokud je to možné, fotografie poškozených věcí, doklady o koupi či stvrzenky. Pojistitel bude tyto škody likvidovat v souladu s uzavřenou pojistnou smlouvou.

Škody způsobené ohněm budou hrazeny z pojištění budov a domácností či z podnikatelského majetkového pojištění. Týká se to například případů, kdy se při demonstraci požár dostal z ulice až do domu. Škody na motorových vozidlech budou likvidovány z úplného nebo dílčího havarijního pojištění. Využití dílčího havarijního pojištění přichází v úvahu v případě škod způsobených zábavní pyrotechnikou a ohněm a pro náhradu rozbitých skel auta. Z plného havarijního pojištění lze v Německu nahradit škody způsobené také vandalismem, například hozením kamene. 


Mohlo by vás zajímat: Pololetní výsledky skupiny VIG


Možná největší podíly na škodách musí nést dvě požární pokladny (Hamburger Feuerkasse a  Provinzial Nord Brandkasse). Předběžná výše škod, jež na ně připadá, činí 1,2 až 1,5 mil. EUR. Zatím mají nahlášeno 60 pojistných událostí, přičemž se jedná převážně o škody na obytných budovách.  Podle vyjádření obou pokladen nebudou mít škody v uvedeném rozsahu žádný významný vliv na úroveň pojistného v příštím roce. Jiné pojišťovny zatím sdělily, že nahlášené škody jsou v podstatě zanedbatelné.

Například Signal Iduna má jednu škodu v rámci pojištění skel a světelné reklamy ve výši 17 000 EUR při spoluúčasti 1500 EUR. Pojišťovna Hanse Merkur počítá s pojistným plněním v celkové výši kolem 10 000 EUR. Většina škodních událostí se ale týká pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel. Největší německý pojistitel v tomto typu pojištění - Huk Coburg - prohlásil, že zatím má nahlášeno 12 totálních škod a 19 dalších poškození, jako jsou vytlučená okna aut či prohnuté části karoserie. Huk ovšem eviduje již i některé škodní události v rámci pojištění domácnosti a pojištění budov. Tato pojišťovna není zatím schopna odhadnout výši pojistných plnění a z konkurenčních důvodů se odmítla vyjádřit k budoucímu vývoji pojistného.


Mohlo by vás zajímat: Lemonade v číslech. Bublina míří ke špičce špendlíku


Pro oběti nepokojů a násilností v rámci summitu G20 zřídilo město Hamburk u Hamburské investiční a podpůrné banky speciální fond pro případ tvrdosti zákona. Jeho cílem je poskytnout okamžitou a nebyrokratickou pomoc. Na plnění z tohoto fondu není právní nárok. Tuto akci je nutno chápat jako projev solidarity s obětmi násilností. Za vyřízení podpory se neplatí žádné správní poplatky. Fond byl naplněn finančními prostředky ze spolkového rozpočtu i rozpočtu města Hamburk. Formulář žádosti o odškodnění lze získat u hamburské policie a na její příslušné služebně se také předkládá vyplněný formulář.

Bližší informace o odškodnění zveřejnilo město Hamburk formou vysvětlujícího sdělení. Z něho plyne, že například plnění z fondu se vyplatí za majetkové škody, jež vznikly v souvislosti s nepokoji v Hamburku v časovém období od 6. do 9. července 2017. Při stanovování plnění z fondu se bere v úvahu, zda je žadatel pojištěn či není pojištěn. Je zajímavé, že kromě nákladů za odtažení vozidla a odklizení zbytků se hradí u pojištěných žadatelů také výdaje za zařazení do vyššího stupně v rámci systému bonus – malus a za spoluúčast.

Zdroj: GDV; Versicherungswirtschaftheute

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články