Barometr nálady šéfů finančních institucí klesá


			Barometr nálady šéfů finančních institucí klesá
3.1.2020 Zahraničí

V nejvyšších patrech evropských finančních institucí stoupá nejistota. Nervozitu přináší šéfům hlavně témata jako klimatické změny, Brexit a nedostatek vhodných pracovních sil.

Nálada šéfů velkých bankovních a pojišťovacích institucí se zakaluje napříč starým kontinentem. To je výsledek ankety mezi 1 400 CFO provedené poradenskou společností Deloitte. Průměrně třetina respondentů z řad představenstev je méně optimistická s ohledem na finanční vývoj vlastní instituce. Aktuální nejistotu v ekonomické a finanční sféře hodnotí 62 % z nich jako vysokou.

Sousední Rakousko propadá nejistotě

Například rakouští kapitáni bank a pojišťoven jsou podstatně pesimističtější, než byli ještě na počátku tohoto roku. 8 z 10 dotázaných nechce nyní vstupovat do žádných nových rizik.

Starosti jim dělá především trh práce: 68 % z nich vnímá nedostatek kvalifikovaných pracovních sil jako největší hrozbu pro rozvoj podniku. Podstatný rizikový faktor představuje podle nich i špatné vyhlídky konjunktury. „Ve spojení s politickou nestabilitou, jako jsou výměny vlád, obchodní války nebo brexit, se ukazují externí faktory, zejména nedostatek lidí a oslabení hospodářského růstu stále více jako brzdy reálného dalšího rozvoje,“ shrnul komentáře rakouských finančních šéfů Gerhard Marterbauer, partner ve společnosti Deloitte Rakousko.


Mohlo by vás zajímat: TOP 10 nejčtenějších článků na oPojištění.cz v roce 2019


Klimatické otazníky

Vedle ochabujícího ekonomického růstu zaměstnává CFO především téma klimatických změn. To se stalo postupně jasným zadáním pro nejvyšší patra finančních institucí, po nichž je požadováno, aby převzaly odpovědnost za další vývoj. Tlak je podle všeho vyvíjen nejen ze strany občanské společnosti, ale i samotných zákazníků a akcionářů. V centru zájmu je zefektivnění využití energií a posílení podílu energie z obnovitelných zdrojů. Pouze 15 % dotázaných šéfů doposud v oblasti klimatických změn nepodniklo žádné kroky.

Nic nového nerozjíždět

V souladu s touto zdrženlivou náladou nechce většina respondentů z řad CFO vstupovat do zásadnějších nových strategických rizik. V první řadě je pro ně organický růst klíčové oblasti podnikání a redukce nákladů. Na expanze nebo akvizice myslí mnohem méně. „Řídící složky reagují na nestabilní a rizikové prostředí. Mnozí si nicméně zachovali jistý stupeň důvěry ve vlastní rozvoj firmy,“ míní Marterbauer z Deloitte.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články