Zajímavost: Může neobvyklá klika dveří Tesly za tragickou smrt motoristy?


			Zajímavost: Může neobvyklá klika dveří Tesly za tragickou smrt motoristy?
30.12.2019 Zahraničí

Futuristická klika od dveří vozidla Tesly, modelu S, pravděpodobně zavinila smrt řidiče, kterého při fatální havárii nebyl policista schopen vytáhnout z hořícího auta do bezpečí.

Nehoda se stala letos v únoru na jihu Floridy. Osmačtyřicetiletý anesteziolog Omar Awan ztratil vládu nad svým vozem, který si pořídil na leasing, a sjel ze silnice, kde narazil do palmy. Na místě byl ihned policista, ale dostat řidiče z vozu se snažil marně. Když se auto začalo plnit dýmem a následně se ocitlo v plamenech, nedokázal pomoci, protože kliky vozu byly zatažené. Ani přihlížející nevěděli, jak se k muži dostat.

Model S Tesly má kliky konstruovány tak, že jsou zarovnány v karosérii a vysunou se ve chvíli, kdy auto detekuje v blízkosti klíč od vozu.

Oheň zachvátil vozdlo a Omar Awan uhořel, protože všechny modely S Tesly nemají přístupné kliky a ani jinou možnost jak otevřít dveře, což se ovšem ukazuje jako bezdůvodné riziko pro podobné situace. Příčinou smrti lékaře bylo nadýchání kouře, zatímco neměl žádná závažná vnitřní zranění nebo zlomeniny vzniklé při havárii.


Mohlo by vás zajímat: Jaké jsou strategické tahy Generali Deutschland?


Automobilka Tesla zatím na událost neodpověděla. Podle některých spotřebitelských studií byla rozbitá klika jedním z nejběžnějších defektů modelu S v roce 2015.

Tesla Lékaře Awanse se vznítila opakovaně i poté, co byla zcela uhašena, a to i během odtahu z místa nehody. Ukazuje se, že baterie modelu S je extrémně hořlavá. Minulý rok byl výbuch baterie příčinou smrti 18letého mladíka v Kalifornii, jenž havaroval ve vysoké rychlosti a narazil do betonové stěny. I když za běžných podmínek by byla jeho záchrana možná, kvůli explozi baterie zahynul na místě.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články