Jak vnímají Němci elektrokoloběžky v provozu?


			Jak vnímají Němci elektrokoloběžky v provozu?
26.11.2019 Zahraničí

Po půl roce povoleného provozu sdílených elektrokoloběžek v německých městech uspořádal reprezentativní studii institut GIM Automotive & Mobility, v níž se tázal občanů na jejich názory. Výsledek: spíše skepse a jen malá osobní zkušenost s užíváním.

Mnoho Němců vidí sdílené elektrokoloběžky jako nebezpečnou překážku provozu s často bezohlednými jezdci. Jak jsou tato přibližovadla skutečně riziková a kdo je nejčastěji ohrožen – o tom panuje mezi mladšími a staršími respondenty neshoda. Proti spíše skeptickému postoji ke sdíleným elektroběžkám stojí nepatrná osobní zkušenost odpovídajících. A přesto lze v tomto fenoménu vidět potenciál: u mladších a středních věkových skupin panuje zájem, aby mohly nová vozidla dokonce dlouhodobě využívat.


Mohlo by vás zajímat: Česká národní banka reaguje na ZDPZ: Likvidace pojistných událostí, střet zájmů


Mediální diskuse o nebezpečí elektroběžek se zrcadlí i ve vnímání respondentů celoněmecké studie, a to zejména u starších věkových skupin. Starší občané žádají ještě jasnější pravidla pro provoz a také nevyhnutelně sankce, aby se mohl změnit obraz „bezohledných a nezodpovědných řidičů koloběžek“ a aby bylo možné fungující soužití všech účastníků provozu. Proč? Protože minimálně příležitostný zájem o využití tohoto dopravního prostředku panuje u široké veřejnosti a bude zesilovat ruku v ruce s rozšiřující se nabídkou sdílení v dalších městech a regionech.

To, zda se tato „hračka pro dospělé“ může dlouhodobě etablovat jako vážnější konkurent jiných dopravních prostředků, může záležet na různých faktorech. Například na obohacování nabídky, regulaci, ale i na tom, zda elektroběžky jsou vůbec schopné nahradit jiné dopravní prostředky. V naší éře atakované ve stále větší míře klimatickými změnami je napínavé také sledovat, jak se bude vyvíjet skutečná „ekologické bilance“ těchto mikrovozítek, a jak na ni budou reagovat lidé. Detaily a přesnější statistiky ze studie lze zdarma získat po jednoduché registraci ZDE.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články