Dopady války na ukrajinský pojistný trh


			Dopady války na ukrajinský pojistný trh
29.11.2024 Zahraničí, Škody

Insurance Europe (IE) vydala zprávu, která se týká dopadů války na ukrajinský pojistný trh. Autorem tohoto příspěvku, který je i součástí výroční zprávy IE 2023-2024, je Denis Yastreb, výkonný ředitel Národní asociace pojistitelů Ukrajiny NAIU).  

V úvodu příspěvku Denis Yastreb konstatuje, že na počátku války byli Ukrajinci v naprosté nejistotě. Na konci února a v prvních týdnech března 2022 se pojišťovací průmysl zabýval bezpečností zaměstnanců a jejich rodin, přemístěním pracovišť, ukládáním dat a materiálů a technickými otázkami. V březnu a dubnu 2022 byla úroveň podnikatelské činnosti minimální, což vedlo k minimálnímu inkasu pojistného téměř ve všech segmentech podnikání.

Nastal také významný pokles v pojistných plněních. Podle údajů NAIU byl maximální propad pojistného zaznamenán v březnu 2022, a to o 52 % ve srovnání s březnem 2021. Ale už od května 2022 se projevil trend k obnově, neboť v tomto měsíci ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku bylo vykázáno snížení pojistného jen o 14 %. Ovšem v květenu 2024 oznámila Národní banka Ukrajiny nárůst pojistného o 12,4 %. Yastreb k tomu dodává, že toto zvýšení bylo neseno ponejvíce inflací.


Mohlo by vás zajímat: Martin Švec: Klíčová je odpovědnost klientů nejen za sebe, ale i za své blízké


Dále zmiňuje, že jako součást protikrizových opatření byly na Ukrajině zavedeny měnové restrikce. Tím pádem bylo v průběhu roku 2022 nemožné provádět úhrady se zahraničními zajistiteli. Ovšem díky podpoře a porozumění zajistitelů bylo v roce 2022 možné udržovat situaci pod kontrolou a tak většina zajišťovacích programů nadále fungovala. K liberalizaci měnových restrikcí došlo na počátku roku 2023. V důsledku toho pojistitelé, kteří potvrdili svoji finanční stabilitu a transparentnost vlastnické struktury, byli schopni provádět platby se zahraničními zajistiteli.

Podle výsledků za rok 2022 se podíl zajistného pro zahraniční partnery snížil ve srovnání s rokem 2021 o téměř 38 %, ale již v prvních devíti měsících roku 2023 byla situace odlišná a byl docílen nárůst zajistného směřujícího k zahraničním zajistitelům o 16 %. Tento trend pokračoval i v prvních šesti měsících roku 2024, kdy se toto zajistné zvýšilo ve srovnání s prvními šesti měsíci roku 2023 o 6,3 %.

Od března 2022 zavedla Národní banka Ukrajiny regulatorní ulehčení pro pojistitele, což pak umožnilo se rychle adaptovat na činnost v podmínkách války. Yastreb upozorňuje ještě na jiný faktor, který je třeba vzít v úvahu a který ovlivnil rychlou adaptaci na nové podnikatelské prostředí. Za tento faktor považuje zkušenost s vytvořením dálkových přístupů a procesů během uplatňování omezení v souvislosti s pandemií Covid-19.


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Lukáš Drásta


Během léta 2022 byli ukrajinští pojistitelé schopni obnovit svoji činnost a postupně ji v dalším období rozvíjet. Takže podle údajů Národní banky Ukrajiny se v prvních šesti měsících roku 2024 oproti stejnému období roku 2023 zvýšilo hrubé předepsané pojistné o 3,6 % (v EUR). 

Aktivní akce nepřítele vyvolaly masivní přesun části ukrajinské populace do zahraničí, což vedlo k bezprecedentnímu nárůstu pojistného z titulu Zelené karty (Mezinárodní karta sloužící jako doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla). Podle údajů za rok 2022 vzrostla výše inkasovaného pojistného pro tento typ pojištění o 124,7 % a v roce 2023 činila 102 mil. EUR (tj. + 25,4 %). Je logické, že tím narostla u tohoto typu pojištění ve srovnání s dobou před invazí i pojistná plnění.

Růst využívání zelených karet však skončil. V roce 2023 se počet příslušných podepsaných pojistných smluv snížil o téměř 30 000 a v prvních šesti měsících roku 2024 se použití zelených karet snížilo o 1,2 %.

Škody způsobené údery raket a útoky dronů vedly ke zvýšení poptávky po pojištění. V průběhu roku 2022 měli pojistitelé příležitost shromažďovat statistické informace nezbytné k tvorbě nových pojistných produktů nebo rozšíření krytí u stávajících pojistných produktů. Na podzim 2022 pojistitelé začali nabízet pojištění jednotlivcům. Týkalo se to životních a zdravotních rizik, škod na budovách (bytech) a vozidlech způsobených jak zmíněnými údery raket, útoky dronů, ale také tlakovými vlnami či zbytky raket a dronů.    

V roce 2023 začali pojistitelé nabízet pojištění pro malé a střední podniky. Krytí části válečných rizik je realizováno v rámci „vlastní údržby“ pojistitelů a existuje teritoriální omezení i limity pojistného plnění.


Mohlo by vás zajímat: Důchodová reforma má od poslanců zelenou. Co přesně přináší?


Riziko není kryto v oblastech, kde dochází k nepřátelským akcím, včetně okupovaných teritorií, nebo blízko hranic s nepřítelem. Krytí rizika je limitováno v případě života a zdraví od 1000 EUR do 35 000 EUR; u nemovitostí individuálních vlastníků do 50 000 EUR a u vozidel v rámci ceny vozidla.

Výpadky elektráren vedly k další potřebě přizpůsobit podnikatelské aktivity. To znamenalo zpomalení tempa ekonomické obnovy. Z tohoto hlediska byly nejvíce dotčeny veřejné služby, maloobchod a veřejné stravování. Tyto výpadky trvaly od poloviny podzimu 2022 do konce zimy 2023. Pokud jde o pojistitele, měly malý dopad, protože ti se rychle adaptovali na práci na dálku.

S ohledem na rychlé tempo adaptace pojistitelů na práci během války a za účelem zvýšení stability pojistného trhu začala Národní banka Ukrajiny postupně zpřísňovat regulatorní požadavky, co se týče transparentnosti vlastnických struktur pojistitelů a zvyšování jejich solventnosti. Yastreb k tomu dodává, že jako součást evropského integračního procesu bylo pojistné právo Ukrajiny novelizováno v listopadu 2021.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články