Nová hedvábná stezka: Jaká bude role pojišťoven?


			Nová hedvábná stezka: Jaká bude role pojišťoven?
24.5.2017 Zahraničí

V polovině května 2017 se v Pekingu konal summit k projektu Nová hedvábná stezka, kterého se zúčastnili představitelé 29 států, včetně českého prezidenta Miloše Zemana, a zástupci podnikatelských kruhů z celkem 130 zemí. Tento projekt by měl zlepšit dopravní propojení mezi Asií, Evropou i Afrikou, a tím přispět ke zlepšení obchodní a ekonomické spolupráce příslušných zemí. Znamená výzvu rovněž pro pojišťovny.

Nová hedvábná stezka se má skládat z dálkových silnic, vlakových tratí a lodních přepravních tras. Předpokládá se, že všude kolem těchto linií by mohl být urychlen hospodářský rozvoj. Někteří experti zmiňují, že užitek z toho by však mělo především čínské hospodářství. Čínské státní banky a také pojišťovací podniky již prý dostaly odpovídající úkoly ohledně aktivní podpory gigantických projektů, které lze rozdělit do dvou oblastí:

  • investice pojišťoven do konkrétních stavebních projektů,
  • adekvátní pojištění rizik jednotlivých projektů.

Do konce roku 2016 činily podle statistiky Svazu pro čínská pojistná aktiva investice čínských pojišťoven ve formě půjček a účastí zhruba 78, 5 mld. eur. Investice čínských bank jsou rovněž vysoké. Do konce roku 2016 poskytly čínské banky úvěry ve výši přesahující 200 mld. dolarů. Příjemci těchto úvěrů jsou kromě čínských stavebních firem především hospodářsky slabé země podél plánované Nové hedvábné stezky.


Přečtěte si: Sloupek Kateřiny Lhotské: Kybernetická laxnost a neposypaný chodník


Rizika spojená s výstavbou projektů a jejich financováním jsou ovšem podle řady expertů značná. Proto čínský orgán dohledu CIRC (The China Insurance Regulatory Commission – Čínská regulatorní komise pro pojišťovnictví) schválil a následně v dubnu 2017 zveřejnil návod pro pojišťování stavebních projektů. V tomto dokumentu jsou  pojišťovacím podnikům prezentovány jak jejich potenciální možnosti, tak i kritéria pro oceňování rizika. V médiích se objevila informace, že například Allianz hodlá identifikovat potenciál v oblasti pojištění úvěru.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články