Nutnost důchodové reformy v Německu. Co přinesla speciální studie?


			Nutnost důchodové reformy v Německu. Co přinesla speciální studie?
29.11.2024 Zahraničí, Produkty

Na portálu německého časopisu Versicherungsmagazin byly zveřejněny výsledky reprezentativního dotazníkového šetření ohledně budoucnosti veřejného důchodového systému v Německu. Toto šetření provedla „Iniciativa menšinových akcionářů“ ve spolupráci se společností Forsa, která se zaměřuje na sociální výzkum a statistické analýzy. Zmíněné šetření přineslo například následující výsledky.

86 % respondentů vychází z toho, že úroveň zákonné penze se v dalším období sníží a perspektivně vznikne mezera v zabezpečení. Proto prý není překvapující, že 69 % respondentů (v roce 2023 to bylo 62 %) se vyslovilo pro zavedení dodatečného komponentu k veřejnému důchodovému pojištění, a to tzv. „generačního kapitálu“[1]. Ovšem šetření zároveň ukázalo na nedostatky či dokonce deficity v informační politice současné vlády. Více než polovina dotazovaných osob totiž uvedla, že o pojmu „generační kapitál“ ještě neslyšela. Pouze každý pátý respondent, který o tomto pojmu slyšel, se domnívá, že je o něm dobře informován.


Mohlo by vás zajímat: Martin Švec: Klíčová je odpovědnost klientů nejen za sebe, ale i za své blízké


Letošní zjišťování názorů opětně podle názoru zadavatelů podtrhuje závěr, že reforma zákonného důchodového pojištění v Německu je nezbytná či dokonce nepostradatelná. Nejenže se velká většina respondentů vyslovila pro zavedení „generačního kapitálu“, ale 59 % dotazovaných osob se vyslovilo pro posílení dobrovolného soukromého zabezpečení, a to podle vzoru amerického plánu 401(k)[2].

Kromě otázek, jež se v dotazníkovém šetření opakují každoročně a týkají se penzí, byly v tomto roce přidány ještě otázky na téma finanční a ekonomické vzdělání (gramotnost). Výsledky jsou podle analytiků znepokojující. Více než polovina respondentů sdělila, že obecně jsou jejich finanční znalosti nedostatečné k tomu, aby mohli učinit správné rozhodnutí týkající se investic do soukromého penzijního pojištění. U mladších respondentů, ve věku od 18 do 29 let, chybí potřebné znalosti dokonce 66 % těchto osob. Podle zadavatelů je to alarmující zjištění s ohledem na budoucí vlastní zodpovědnost za starobní zabezpečení.


[1] Tento pojem vysvětluje Spolkové ministerstvo financí tak, že jde o novou doplňkovou složku k financování zákonného penzijního pojištění. Na základě půjčky ze spolkového rozpočtu a převodu vlastních prostředků z úrovně spolku, resp. spolkové vlády, má být vybudován kapitálový fond, jehož výnosy by mohly v budoucnu přispět ke stabilizací příspěvků do zákonného důchodového pojištění. Více na: https:// www.bundesfinanzministerium.de/Content/DE/Standardartikel/Themen/Internationales_Finanzmarkt/Altersvorsorge/generationenkapital.html
[2] USA - 401(k) plán - se vysvětluje např. takto: Jde o důchodový spořící účet, na který přispívá zaměstnavatel. Zaměstnanec může část své výplaty zadržet a umístit ji na tento účet. Peníze na tomto účtu mohou být investovávány různým způsobem, a to například do akcií, obligací a vzájemných investičních fondů. Peníze převáděné na tento účet nejsou zdaňovány. Daň se uplatní až při jejich výběru.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články