Vzhledem k tomu, že pandemie a s ní spojené problémy nejsou ani zdaleka u konce, může se historické pořadí na „medailových pozicích“ největších pojistných událostí ještě měnit. Howden ovšem ve své zprávě uvádí, že považuje za nepravděpodobné prognózy, že by pandemie mohla zapříčinit náklady pojišťoven až ve výši 100 miliard USD.
„Existuje totiž jen omezený počet poskytnutých krytí na storna událostí a pro civilní žaloby. Pohybuje-li se souhrnný odhad zaznamenaných škod okolo 40 miliard, je kapacita z převážné části už vyčerpána,“ sdělil David Flandro, vedoucí týmu analýz ve společnosti Howden. Pojišťovny navíc využily lednovou obnovu pojistných smluv k tomu, aby krytí pro covid-19 z pojistných smluv vyškrtly.
Mohlo by vás zajímat: Povodně vyšly Česko už na 180 miliard. Ochrana proti nim se stále podceňuje
Ceny rostou
Koronavirová pandemie zanechala výrazné stopy v zajištění a ve svém důsledku může znamenat pro zákazníky citelné zdražení. Tarify pro majetkové a katastrofické zajistné krytí stouply od 1. ledna 2022 v meziročním porovnání o 9 %. To současně znamenalo nejsilnější roční zvýšení od roku 2009, píše se ve zprávě Howdenu. Jiná společnost, Guy Carpenter, zpracovala aktuálně podobnou studii. V ní se dokonce hovoří o dvojciferném meziročním navýšení, když zajištění pro katastrofická rizika podražilo podle analytiků o 10,8 %. A to je nejvyšší tempo od roku 2006. Zajistitelé jsou podle Guy Carpentera velice citliví a reagují rozdílně u smluv postižených škodami a těmi, kterým se výplaty vyhnuly.
Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Co nás v roce 2022 čeká a nemine v ekonomice?
Také zajišťovna Gallagher Re informovala, že po některých rekordních škodách sáhlo několik evropských majetkových zajišťoven po zvýšení sazeb dokonce o více než 50 %. Bude zajímavé sledovat, jak takto výrazné zdražení budou při obnově akceptovat klienti.
Komentáře
Přidat komentář