Pojistitelé aut v Británii čelí růstu nákladů, roste i pojistné


			Pojistitelé aut v Británii čelí růstu nákladů, roste i pojistné
21.9.2022 Zahraničí, Produkty

Podle Britské asociace pojišťoven (ABI) a její nejnovější zprávy monitorující ceny v oblasti pojištění vozidel se musí místní pojistitelé vyrovnávat s výrazným růstem nákladů.

Podle reportu o vývoji pojistného stoupla v meziročním srovnání průměrná cena pojištění za vozidlo v retailu ve 2. čtvrtletí 2022 o 5 liber na hodnotu 419 liber. Podle mínění zástupců asociace ABI tento nárůst cenového ukazatele indikuje výzvy, jaké nyní stojí před pojišťovnami v podobě vyššího tlaku nákladů.


Mohlo by vás zajímat: Kyberkriminalita v Rakousku: Jak reagují firmy na útoky podporované státy?


Přitom ABI zdůrazňuje, že pojišťovny vnímají aktuální kontext: „Jsou si vědomy toho, že současná doba je náročná pro mnoho domácností a že se všichni musí vyrovnávat s růstem životních nákladů,“ doslova komentoval nynější stav rozpočtů Britů generální ředitel ABI Callum Tanner. „Stejně jako většina jiných odvětví, naráží nyní pojistitelé aut na vyšší náklady na pojistná plnění, což je pro společnosti stále těžší absorbovat. Dělají však všechno možné pro to, aby udržely pojistné za auta na přijatelné a konkurenceschopné úrovni.“

ABI zmínila stále se opakující problémy a faktory, jako jsou vysoké ceny ojetých vozidel, vliv stále ještě globálního nedostatku čipů, nedostatek odborných kvalifikovaných sil v autoopravárenství a náročnější servis stále sofistikovanějších aut se zdražujícími náhradními díly.

Podle zástupců z oboru je stále ještě brzy na vyhodnocení změny zavedené od finančního dohledu ve Velké Británii (Financial Conduct Authority FCA) pro pravidla cenotvorby u pojištění aut, domů a domácností. Ty nabyly účinnosti letos 1. ledna a ukládají pojišťovnám, aby nezvýhodňovaly na pojistném v zájmu náboru nově příchozí klienty na úkor stávajících.


Mohlo by vás zajímat: 2Q 2022: Munich Re vykázal předepsané pojistné 8,3 %. Swiss Re návrat k zisku


Podle ABI to nyní v ostrovní praxi vypadá takto: „Průměrné pojistné za nové pojištění v druhém čtvrtletí bylo o 129 liber vyšší než u obnovené stávající smlouvy. Průměrné pojistné u nových pojistek vzrostlo o 3 % na 500 liber, zatímco cena obnovené smlouvy stoupla jen o 0,5 % na 371 liber.“

Ukazuje se, že FCA předpovídala při zavedení nových pravidel správně. Podle ABI má efekt reforem dopad na některé skupiny spotřebitelů. Ti teď platí vyšší pojistné, když předtím by profitovali z podstatných slev poskytovaných na nové pojistné smlouvy.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články