Pojistné související s bydlením v Británii klesá


			Pojistné související s bydlením v Británii klesá
22.9.2022 Zahraničí, Produkty

Asociace britských pojišťoven (ABI) zveřejnila poznatky a data za druhé čtvrtletí v oblasti vývoje pojistného za domy a domácnosti v zemi. V meziročním srovnání došlo k poměrně podstatnému poklesu.

Experti ABI porovnávali meziroční vývoj průměrných britských cen mezi 1. kvartálem 2022 a 1. kvartálem 2021. Pojistné smlouvy zahrnující buď rodinné domy nebo domácnosti zlevnily meziročně shodně o 10 %. Průměrné pojistné v letošním období duben až červen činilo 228 liber u rodinných domů a 116 liber u domácností. Kombinované pojištění domu a v něm se nacházející domácnosti stálo v průměru 299 liber a meziročně zlevnilo o 7 %.


Mohlo by vás zajímat: Výroční zpráva IE: Udržitelné financování je téma


„Pokles pojistného za bydlení bude vítané pro domácnosti, které v současné době čelí zvýšeným životním nákladům v mnoha oblastech kvůli krizi, jež zatím nevykazuje známky úlevy pro populaci,“ komentoval jarní vývoj cen v pojištění domů a domácností generální ředitel ABI Callum Tanner. Přes rostoucí ceny za stavební materiál a vyšší náklady na práci dokázalo zatím pojištění v tomto odvětví nabízet i nadále konkurenceschopnou pojistnou ochranu za rozumné ceny.

A ABI k tomu ještě dodala: „Prozatím je ještě brzy na vyhodnocení dopadu opatření zavedeného orgánem finančního dozoru ohledně pravidel cenotvorby v oblastech pojištění občanského majetku a vozidel, které nabylo účinnosti letos k 1. lednu. Indikátory ukazují na pokles průměrného pojistného u obnovovaných stávajících smluv.“ Nová pravidla odstranila nepoměr mezi cenami stávajících a nových pojištění. Pojišťovny v minulosti ve snaze o úspěšný nábor klientů nabízely výhodnější sazby pro nově příchozí, zatímco již platící zákazníci měli ceny vyšší.


Mohlo by vás zajímat: Kyberkriminalita v Rakousku: Jak reagují firmy na útoky podporované státy?


Ve vztahu k tomuto opatření bylo sděleno, že průměrné pojistné na obnovené smlouvě za domácnost stouplo na 124 liber, u domů na 247 liber. Průměrné pojistné u nových pojistných smluv mezitím už také mírně vzrostlo u obou druhů kontraktů.

V minulém roce sledoval britský trh rovněž pokles cen za pojistné domů a domácností, pravděpodobně v souvislosti s pandemií covidu-19 a s cenovou bitvou s webovými srovnávači. Odborníci nicméně přes pokles pojistného očekávali vysokou volatilitu sazeb právě jako reakci na opatření dozoru proti zvýhodnění nových klientů. Za rok 2021 klesly ceny za pojištění rodinných domů o 8,2 %.

Od okamžiku zahájení sledování pojistného za domy a domácnosti v únoru 2014 ze strany agentury Consumer Intelligence, klesly do roku 2021 ceny o 6,9 %. Pokles byl výraznější u majitelů domů ve věku do 50 let (-8,9 %), zatímco u segmentu 50+ byl nižší (-4,5 %).


Mohlo by vás zajímat: 2Q 2022: Munich Re vykázal předepsané pojistné 8,3 %. Swiss Re návrat k zisku


Nejdražšími z pohledu zabezpečení jsou i nadále rodinné domy a domácnosti v Londýně. Obyvatelé hlavního města platí zhruba o třetinu více než populace na jihovýchodě (region South East je druhý nejdražší v Británii). Naopak nejlevnější je pojistná ochrana na severovýchodě země.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články