Anglie zaznamenala nejsušší červenec od roku 1935


			Anglie zaznamenala nejsušší červenec od roku 1935
13.9.2022 Zahraničí, Škody

Anglie má za sebou složité měsíce: Od července zde panovala největší sucha od roku 1935 provázená velkou vlnou veder. V důsledku klimatické situace došlo na problémy s infrastrukturou a k narušení cestování.

Neobyčejně suché počasí přišlo do Anglie ve chvíli, kdy teploty vzduchu vystoupaly nad 40 °C, což se stalo poprvé v historii. Intenzivní vedra vyvolaly požáry poblíž Londýna a ohrožovaly železniční dráhy. Řada letů byla zrušena a elektrárny musely snížit svůj výkon, aby zabránily přehřátí. Vlna vedra a suché léto, které panují napříč Evropou, populaci silně připomínají, že klimatická krize dále postupuje a rozvíjí se. Vlny veder jsou čím dál častější a intenzivnější. Extrémně vysoké teploty se stávají postupně obvyklejšími.


Mohlo by vás zajímat: Pojistná telematika a ochrana soukromí. Kde jsou hranice?


Podle lokálních anglických meteorologů oblast vysokého tlaku v Británii v červenci vytlačovala většinu srážek na severozápad země. Déšť tak byl ve Velké Británii více nerovnoměrně rozdělen, než je obvyklé. Anglie zaznamenala jen 35 % průměru srážek běžných v červenci. Jižní Anglie informovala, že to byl nejsušší červenec, jaký kdy zaznamenala, přičemž se může spolehnout na meteorologická data od roku 1836. V oblasti spadlo jen 17 % průměru srážek v tomto období. Velká Británie jako celek má za sebou nejsušší měsíc za posledních 20 let s úrovní srážek na 56 % obvyklého sezónního průměru.

Požáry sužovaly Londýn více než po náletech za války

Vlna veder způsobila v Londýně a okolí tolik požárů, že městští hasiči měli více práce než za války při náletech Němců na město. Podle různých zdrojů je počet obětí takových událostí v Anglii a Walesu více než 840 osob. Rychlá vědecká analýza situace dospěla k závěru, že bez klimatické změny by takové extrémní podmínky v Anglii byly „vysoce nepravděpodobné“. Experti sledovali počasí v jižní polovině Velké Británie za období 18.-19. července a teploty i dvoudenní průměry. Podle nich je nyní vlna veder v důsledku znečištění skleníkovými plyny nejméně 10x pravděpodobnější a teplota o 4 °C vyšší, než by měla být.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Vyjednávání podle Paříka


Obec Coningsby a obec Lincolnshire na východě střední Anglie ustavily novou britskou rekordní teplotu ve výši 40,3 °C dne 19. července, čímž také o 1,6 °C překonaly původní britský rekord z roku 2019. Celkem 46 meteorologických stanic zaznamenalo nový teplotní rekord. Stejně tak se měnila i rekordní noční teplota, k níž teploměr klesl: 25,8 °C bylo bezmála o 2 °C více, než kolik činil rekord z roku 1990. Analytici poznamenali, že globálně jsou jako přímý důsledek klimatické změny dříve velmi řídká vedra nyní už jen „ne zcela obvyklá“. Události popisované dnes jako extrémní byly v minulosti považovány za „nemožné“.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články