Rakouská jatka: Kolize se zvěří každých sedm minut


			Rakouská jatka: Kolize se zvěří každých sedm minut
1.11.2017 Zahraničí

Ačkoli v posledních letech počet nehod způsobených srážkou se zvířetem v sousedním Rakousku vytrvale klesá, zůstává přesto stále velmi vysoký. Rakouský svaz pojišťoven (VVO) a Kuratorium pro bezpečnost provozu (KFV) nabádají spolu s místními svazy myslivců řidiče k opatrnosti.

V minulém roce bylo při srážkách s divokou zvěří v Rakousku zraněno celkem 293 osob, jedna osoba v Burgenlandu dokonce smrtelně. Podle Rakouského svazu pojišťoven (VVO) během posledních pěti let počet takových kolizí neustále klesá. Například loni to bylo o celou čtvrtinu méně než v roce 2012. Celkově však výskyt takových událostí zůstává poměrně vysoký.

Při nehodách přišlo na rakouských komunikacích o život loni na 38 000 srnčích kusů, z toho připadalo bezmála 11 000 případů na mladé kolouchy. Kromě toho padlo střetům s auty za oběť dalších 39 000 kusů jiné divoké zvěře. Znamená to, že se prakticky každých sedm minut se stane v Rakousku kolize vozidla se zvířetem.


Mohlo by vás zajímat: Dobrá zpráva z ČAP: Trh roste o 3,8 %. NŽ zrychluje


Nejčastěji se tak děje brzy ráno a k večeru, kdy jsou divoká zvířata nejaktivnější. Podle statistik dominují časy mezi pátou a sedmou hodinou ranní a pak mezi dvacátou a třiadvacátou hodinou večer. Analýza Kuratoria pro bezpečnost provozu (KFV) ukázala, že výstražné dopravní značky upozorňující na místní možný výskyt zvěře na vozovce jsou v praxi často ignorovány, a to bez ohledu na denní nebo noční dobu. Řidiči nesníží rychlost a nepřizpůsobí své chování zvýšenému riziku.

Dojde-li na rakouské silnici k takové srážce, předepisuje právní norma o silničním provozu oznamovací povinnost. Řidič musí neprodleně vyrozumět příslušné orgány a o zraněné nebo usmrcené zvíře se postará lokální dozorující příslušník myslivecké organizace.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články