Spory kolem Nord Stream 2 zažehnány. Vrátí se pojišťovny?


			Spory kolem Nord Stream 2 zažehnány. Vrátí se pojišťovny?
9.9.2021 Zahraničí

Celé roky bojovaly USA a Německo o plynovod Nord Stream 2. Nyní se znesvářené strany dohodly na kompromisu. Jenže jak to bude s pojištěním? Pojistitelé totiž na nátlak USA již dříve projekt opustily. Vrátí se?

Plynovod Nord Stream 2 předpokládá transport ruského plynu do Německa s „objížďkou“ Ukrajiny. Ta už několik let s Ruskem řeší teritoriální konflikt o Krym, který si nárokují obě země jako své území. Kritikové projektu Nord Stram 2 vedení americkou administrativou jednají už léta s Německem a hledají řešení sporu. Obávají se, že agresivní kroky Ruska proti sousední Ukrajině budou pravděpodobnější, když se Putin nebude muset ohlížet na dodávky plynu přes Ukrajinu.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Další „poslední“ varování


Nyní bylo mezi USA a Německem nalezeno kompromisní řešení a ujednání: aby se zabránilo eskalaci ruské agresivity vůči sousednímu státu, počítají USA i Německo s tím, že v případě, jakmile by využilo Rusko Nord Stream 2 jako nástroj nátlaku, nastaví velmoci okamžitě nové ekonomické sankce proti Rusku. Kromě toho Německo rozšíří svoji pomoc Ukrajině. Země se má stát vývozcem „zeleného vodíku“, jak sdělil německý deník Handelsblatt. Za tímto účelem bude pro Ukrajinu založen „zelený fond“ s objemem prostředků na úrovni více než miliardy USD. Spolková vláda zaplatí přímo 175 milionů USD, Američané svoji účast ještě „analyzují a prověřují“. Německé peníze mají být půjčkou instituce Kreditanstalt für Wiederaufbau (Úvěrový ústav pro obnovu) a současně investicemi soukromých prostředků.

Co na to pojišťovny?

Během konfliktu USA neustále stupňovaly svůj nátlak na zúčastněné země i firmy. Některé proto z projektu vystoupily, mimo jiné i 18 pojistitelů, kteří se původně podíleli na krytí rizik. Byly mezi nimi Zurich a Munich Re. Zatím nehodlají komentovat svůj postoj k nejnovějšímu vývoji a případnému návratu. Nejvyšší prioritu pro ně má dodržení platných zákonů a předpisů. Stávající nebo potenciální vztahy s klienty nechtějí zásadně komentovat s odkazem na důvěrnost.


Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Skanzen Evropa. Nemoci eurozóny Evropská centrální banka nevyléčí


Ale taková účast se dlouhodobě utajit dá jen těžko. Další aktéři, jimiž jsou aktivisté z iniciativy NGO Urgemald, budou bedlivě sledovat, zda a kdo se bude na projektu Nord Stream 2 podílet. Ochránci životního prostředí už v minulosti šli s pojistiteli kvůli jejich angažmá v tomto projektu ostře do konfliktu, a to i soudně.

Po lednovém odstoupení pojišťovny Zurich komentovali experti další vyhlídky Nord Streamu 2 spíše pesimisticky. Bez pojištění a nezávislé certifikace by měl Gazprom extrémně velké těžkosti uvést celý projekt do provozu, a to i když nasazuje lodě plující pod ruskou vlajkou. V tomto duchu vyjádřil energetický expert Bejamin Schmitt svůj odhad pro německý deník Handelsblatt.

Alternativní krytí je možné

Na jaře se spekulovalo, jak by se situace s pojistnou ochranou vyřešila. Pokud odpadnou tradiční západní silné zajišťovny, musel by Gazprom hledat alternativní možnosti. Sice by mohla „zaskočit“ Sogaz Insurance patřící ze čtvrtiny ke Gazpromu společně s jinými ruskými pojišťovnami, aby pokryly rizika Nord Stram 2 samy, ale na mnoha místech by to vyžadovalo lokální pojistky. Kromě toho by pojistné částky přesáhly kapacitu vlastního vrubu čistě ruského konsorcia.


Mohlo by vás zajímat: Fúze pojišťoven UNIQA a AXA byla završena


Do úvahy přicházely též katastrofické dluhopisy (Cat-Bonds) jako alternativa. Při jejich emisi by se zohlednil potenciální rámec amerických sankcí. Vydávající subjekty by v porovnání s klasickými zajišťovnami nebyly snadno identifikovatelné, a nemusely by se tedy obávat penalizace ze strany USA.Nyní se ale bude znovu čekat na postup silných západních hráčů.

V zásadě patří zřízení a provoz plynovodu k tzv. „Perils of the Sea“, tedy aktivitám vystaveným námořním rizikům, krytým v pojišťovacím segmentu pobřežních rizik. K rizikovým scénářům se počítají technické poruchy, pohyby mořského dna, výbuch potopené munice z 1. světové války, staré mořské miny nacházející se potenciálně v okolí nebo následky přírodních událostí.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články