Jak vidí budoucnost oboru pojišťovnictví společnost Aon


			Jak vidí budoucnost oboru pojišťovnictví společnost Aon

Zpráva „Aon Market Insights 2021“ přináší pohled risk manažerů této společnosti na blízkou budoucnost odvětví. „Přes mnohé výzvy vývoje trhu“ jsou zde podle jejich slov důvody k optimismu. U pojišťoven nastoupila delší fáze sanace portfolií namísto čistě růstových ukazatelů v plánech. Pokud se ekonomika letos zotaví, dojde údajně pravděpodobně také k normalizaci tradičního rozdělení různých variant rizik a expozic.

Loňský rok označuje zpráva jako „těžký“. Pojišťovací průmysl dospěl rychlou digitalizací k pozměněnému pohledu právě na rizika s tímto procesem spojená. Podle AONu lze dokonce mluvit o „dynamické modernizaci možných již zastaralých metod v upisování rizik“.


Mohlo by vás zajímat: ABI a Flood Re zdůrazňují význam údržby protipovodňových zábran


Tržní prostředí nadále plné výzev

Rámcové podmínky na trhu jsou nadále komplikované. Experti očekávají letos obtížnou fázi obnovy smluv vzhledem k tématům, která nově přibyla. Především v oblasti dodavatelsko-odběratelských řetězců, životního prostředí, odpovědnosti a vlivu extrémních výkyvů počasí. Tyto fenomény zaměstnávají upisovatele a vedou k přísnějšímu třídění a ocenění rizik.

Současně ale zástupci Aon zmiňují nové kapacity, které jsou na trhu k dispozici. Trhu prospěl i fakt, že ztráty spojené s covidem-19 nakonec nebyly tak vysoké, jak to zpočátku vypadalo. Z klientského pohledu se oproti loňsku otevírají nové možnosti: transparentnost, flexibilita a porozumění existujícím rizikům vedou minimálně k tomu, že lze vyjednat pro zákazníka přijatelné podmínky s vynikajícím krytím a jeho jednotlivými komponentami.


Mohlo by vás zajímat: ČKP: Růst počtu pojištěných vozidel se vrací na úroveň před pandemií


Zátěž pro zajišťovny

Pro trh zajištění představovala koronavirová krize a globální pandemie 2020 „doposud nikdy nepoznanou a zcela nečekanou výzvu“, píše se ve zprávě. A přitom už od roku 2017 bylo pro zajistitele obtížné plnit očekávání investorů a ratingových agentur. Na jedné straně roste počet velmi nákladných přírodních katastrof, na straně druhé neumožňuje přetrvávající situace s minimálními úrokovými sazbami na finančních trzích kompenzovat nepříznivé combined ratio finančními výnosy.

Zatímco tato situace vedla v některých regionech k nárůstu cen o více než 30 %, jinde se odehrály obnovy smluv jen s mírným navýšením. „Dá se vycházet z předpokladu, že covid-19 bude i v roce 2021 nadále zatěžovat výsledky zajišťoven,“ stojí doslova ve zprávě společnosti Aon. Současně ale zaznívá optimistické přesvědčení, že celé odvětví obstojí a „události jen prověří jeho odolnost s působivým výsledkem“.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Předpis smluvního pojistného se v 1. pololetí navýšil o 4,4 %


Zpráva se podrobněji zabývá i stavem jednotlivých oborů pojištění. Aon připomíná, že k problematice odpovědnosti patří výzva v podobě pojištění odpovědnosti manažerů ve formě D&O. Zde naráží dosavadní redukované kapacity, malá ochota přebírat rizika a slabá angažovanost pojišťoven na aktuální vývoj poznamenaný řízeným vznikem škod (jako například kybernetických událostí) nebo hromadnými žalobami. Zrychlující se četnost kybernetických škod vedla podle AONu k tomu, že byly zpracovány a zakotveny tržní podmínky pro kybernetické pojištění „v prvním čtvrtletí 2021 s pozoruhodným urychlením“.

A do budoucna?

Aon vychází z předpokladu, že pokud dojde k zotavení hospodářství v letošním roce díky očkování, normalizují se i tradiční poměry rizik a krytí. Současně očekává, že udržitelnost, známá pod zkratkou ESG (Environmental, Social a Governance), odolnost dodavatelsko-odběratelských řetězců a zvyšující se četnost a zátěž přírodních katastrof se vrátí do centra pozornosti odvětví pojištění.

Celá zpráva je ke stažení ZDE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články