Ceny nemovitostí v Německu za 1Q 2021 vzrostly o desetinu


			Ceny nemovitostí v Německu za 1Q 2021 vzrostly o desetinu
11.8.2021 Zahraničí

Podle předběžných údajů Německého spolkového statistického úřadu Destatis vzrostly ceny za obytné nemovitosti v zemi během prvního čtvrtletí 2021 meziročně o 9,4 %. Také v porovnání s posledním kvartálem 2020 zaznamenaly růst o 1,5 %.

Podle statistiků úřadu Destatis bylo možné pozorovat nárůst cen jak ve městech, tak i na venkově. Obzvláště posílily ceny bytů ve velkých městech s počtem obyvatel nad 100 000: o 11, 3 %. V sedmi největších německých metropolích (Berlín, Hamburk, Mnichov, Kolín nad Rýnem, Frankfurt, Stuttgart a Düsseldorf) vzrostl meziroční index cen o 11,1 %. Ale také ceny rodinných domů a dvojdomů v řídce osídlených venkovských regionech stouply o 11,3 %.


Mohlo by vás zajímat: Podcast: Kooperativa slaví 30 let. Vladimír Mráz se ohlíží na její historii


Jde o nejrychleji rostoucí ceny za posledních 10 let. První čtvrtletí tak znovu předčilo i předchozí dva kvartály s velmi dynamickým růstem. Přitom vedlejší výdaje, které je třeba nezbytně vynaložit při koupi, jsou na základě nového zákona o rozdělení nákladů na makléře při zprostředkování kupní smlouvy na byty a domy, jenž vstoupil v platnost poslední den roku 2020, o 0,3 % nižší než v posledním čtvrtletí loňského roku.


Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Česko je bohatší než Itálie nebo Španělsko


Mnichov má aktuálně nejdražší nájemné v Německu

Aktuálně nejdražším německým městem pro nájemníky je Mnichov s cenou 18,48 EUR za čtvereční metr. Na druhém a třetím místě jsou Frankfurt nad Mohanem (15,75 EUR) a Stuttgart (14,74 EUR). Hlavní město Berlín žádá od nájemníků 13,68 EUR za čtvereční metr a je hned v závěsu na 4. místě žebříčku nejdražších metropolí. Do propočtu statistici zahrnují ceny v novostavbách starých do 10 let a o velikosti 60-80 čtvrtečních metrů s plnou výbavou. Zahrnuty jsou asi 2 miliony inzerátů na pronájem. U starších bytů je nájemné zpravidla v nabídkách nižší.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články