Vyprodej pokračuje: AXA a AIG se zbavují svých aktivit


			Vyprodej pokračuje: AXA a AIG se zbavují svých aktivit

Nový deal v jižní Asii: velká britská banka HSBC kupuje dceřinou společnost AXA v Singapuru. A americký AIG poté, co se zbavil části své životní divize, nyní nabídl k prodeji i své odvětví kybernetického pojištění.

AXA pokračuje ve svém „ozdravném procesu“ v souladu se strategií a ohlásila odprodej singapurské dcerky. Kupní cena, za niž společnost získala banka HSBC, šplhá podle sdělení z AXA k 575 milionům USD (asi 487 milionů EUR). Transakce má být uzavřena v případě, že se proti tomu nevysloví příslušné úřady, ve čtvrtém čtvrtletí 2021. AXA již oznámila, že za rok 2021 počítá skupina podle všeho s negativním výsledkem ve výši cca 160 milionů EUR.


Mohlo by vás zajímat: VIG k 1. pololetí 2021: Objem pojistného stoupl o 3,5 % na 5,77 mld. EUR


Šéf AXA v regionu Asie a Afriky Gordon Watson o chystaném prodeji společnosti v Singapuru prohlásil: „Transakce je dalším krokem na cestě ke zjednodušení naší skupiny. V souladu s koncernovou strategií se chceme soustředit na klíčové trhy, kde disponujeme potřebnou velikostí, angažujeme se ve výnosných odvětvích a máme silný růstový potenciál. V Asii máme jedinečná aktiva na etablovaných trzích se solidní perspektivou. Tam realizujeme především naši vizi na poli zdravotních i majetkových oborů a nabízíme klientům kvalitní produkty a služby.“

Zástupci holdingu HSBC ocenili důležitou akvizici, díky níž budou moci své plány v celé Asii dále rozvíjet. „Získáváme dobrý obchod, který se dobře hodí k našim stávajícím aktivitám a našemu statusu vedoucího poskytovatele služeb pro správu aktiv a pojištění v Asii,“ komentoval nákup Noel Quinn, předseda představenstva holdingu HSBC.


Mohlo by vás zajímat: Jak vidí budoucnost oboru pojišťovnictví společnost Aon


AXA Singapur je nyní osmá největší životní pojišťovna a pátá nejsilnější majetková a úrazová pojišťovna v zemi. Díky akvizici se stane společnost HSBC Life Singapore 7. největším životním pojistitelem a 4. největším zdravotním pojistitelem pro retailové klienty, disponující přes 600 000 získanými pojistnými smlouvami v odvětvích život, zdraví, majetek a úraz navíc. Už v červnu 2021 získala 70% podíl na společnosti AXA Affin Life Insurance a také 53% účast na AXA Affin General Insurance Joint Venture v Malajsii. Začátkem ledna 2021 převzala Generali rovněž dceřinou společnost AXA v Řecku.

AXA prodává i jinde

Loni na konci listopadu AXA informovala o jednání s Gulf Insurance Group (GIG) o odprodeji pojišťovacích aktivit na Středním Východě. Ty zahrnovaly akcionářské podíly ve společnostech AXA Gulf, AXA Cooperative Insurance Company a AXA Green Crescent Insurance Company. GIG je největší pojistitel v regionu Perského zálivu, opírající se o globální sílu a expertní know-how Fairfax, stejně jako o regionální znalost trhu zprostředkovanou společností KIPCO, jeho akcionáře. Jedna část transakce se týkala také Yusuf Bin Ahmed Kanoo (YBA Kanoo), jednoho z největších konglomerátů v Perském zálivu, jenž prodal své akcionářské podíly v AXA Gulf a AXA Cooperative Insurance Company.


Mohlo by vás zajímat: Tržby ve službách během pandemie


V únoru 2020 byla veřejnost informována o podpisu dohody o převzetí společností AXA v České republice, Slovenské republice a v Polsku koncernem UNIQA se sídlem ve Vídni. U této transakce za přibližně miliardu EUR už closing ve všech třech zemích proběhl. V Polsku už bylo potom sloučení dokončeno letos na jaře, v ČR a v SR proběhlo nyní v létě.

Kybernetické pojištění AIG na prodej

Také americký gigant AIG v poslední době prodává některé své divize. Poté, co se nedávno zbavil úspěšně části svého životního segmentu, hodlá nyní uskutečnit další odprodej. Tentokrát půjde o odvětví kybernetických rizik. Poté, co společnost Blackstone převzala 9,9 % životního pojištění a zabezpečení na stáří za 2,2 miliardy USD, je nyní pravděpodobné, že AIG nyní ještě nabídne větší podíl. Prohlásil to Peter Zaffino, prezident a CEO AIG v rozhovoru s analytiky.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Další „poslední“ varování


V oboru kybernetického pojištění AIG zpřísnila podmínky. Podle CEO Petera Zaffino chce koncern své angažmá v kybernetických rizicích redukovat. Pomocí užších podmínek se chce bránit rostoucím ztrátám v této oblasti. Nebezpečí spojené s ransomware, ale i všeobecná kybernetická rizika mají tendenci podstatně růst.

O tom nepochybují už ani státníci – nedávno o tématu diskutovali Joe Biden s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Důvodem rozhovorů na nejvyšší úrovni byl fat, že za kybernetickými útoky stále více stojí státy buď aktivně, anebo takové aktivity trpí.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články