Stáří a nemohoucnost straší německou společnost


			Stáří a nemohoucnost straší německou společnost
22.1.2025 Zahraničí

Průzkum německého autoklubu ADAC odhalil, že se problematika dlouhodobé péče neřeší včas, i když strach ze ztráty mobility a odkázání na sociální péči je velký.

Lidé v Německu si zatím dostatečně neuvědomují všechny problémy spojené s nepříjemným tématem „stárnutí“. Ukazuje to nedávný průzkum ADAC. Zejména téma dlouhodobé péče o nesoběstačné osoby zůstává tabu: mnoho lidí ho odkládá, jenže přichází tak o možnost včas se zabezpečit a rozhodovat o sobě. Průzkum zaznamenal názory lidí ve věku 50 let a více (1097 účastníků). Kromě toho bylo osloveno s dotazy dalších 535 účastníků (rovněž ve věku 50 let a více), kteří v posledních 12 měsících pečovali nebo pečují o své příbuzné; to současně tematizuje speciální zátěž, které čelí pečující blízké osoby.


Mohlo by vás zajímat: Mrtví na cestách… na silnicích se držíme pod pětistovkou


Znepokojující je, že 39 % z 1097 respondentů dosud nevyužilo žádný z obvyklých zdrojů informací na téma dlouhodobější péče. Pokud ano, pak využívají především rozhovory s příbuznými a přáteli (23 %), konzultace s rodinným (praktickým) lékařem (20 %) a nabídku ze strany zdravotních pojišťoven (17 %). Pouze o něco více než polovina respondentů má také vyhotovenou vůli pacienta (56 %) a/nebo zplnomocnění k zabezpečení (52 %). Zvláště zarážející je, že ani ve skupině pečujících osob nemá 15 % osob, kterým je poskytována péče, zdravotní plnou moc a 19 % nemá sepsanou vůli, jak s ním má být nakládáno v případě nemohoucnosti.

Obava, že budou blízkým břemenem

Na druhou stranu se 57 % z 1097 respondentů obávalo, že budou pro své příbuzné přítěží, pokud budou potřebovat péči. 42 % účastníků ankety se také obávalo, že jejich příbuzní nebudou mít na péči o ně čas. Zvláštní zátěž pro rodinné pečovatele se v průzkumu projevila i v tom, že každý čtvrtý pečující o svého blízkého člověka si kvůli tomu zkrátil svou pracovní dobu, anebo se dokonce zcela vzdal svého zaměstnání. „Společnost naléhavě potřebuje zvýšit povědomí o tématu 'péče ve stáří', aby byli postižení a jejich příbuzní včas informováni a připraveni,“ říkají odborníci z ADAC.

Kromě nedostatečné angažovanosti v tématu péče si mnozí respondenti nejsou příliš jisti budoucností: pouze 29 % vyjádřilo optimismus ohledně zestárnutí. Pesimismus je zvláště výrazný u osob s nízkými příjmy (do 1500 EUR čistého příjmu domácnosti/měsíc): Pouze 17 % dotázaných hledí optimisticky do budoucnosti. Respondenti se nejvíce obávají o své zdraví (56 %), následuje starost o finanční zabezpečení (21 %) a ze ztráty mobility (17 %). Velká část respondentů se pohybuje převážně pěšky (60 %) nebo autem (58 %).


Mohlo by vás zajímat: Opravy silnic I. třídy stály 62,5 mld. Kč. Třetina z nich zůstala v havarijním stavu!


V hlavní roli auto

Auto hraje významnou roli také pro většinu osob, které potřebují péči. 15 % respondentů uvedlo, že osoba, o kterou pečují, ještě stále používá auto samostatně, zatímco s doprovodem je to podíl 42 %. Nejvíce osob, které potřebují péči (26 %), se pohybuje nadále samostatně pěšky, 21 % využívá taxislužbu a pouze 8 % veřejnou dopravu bez doprovodu.

Na otázku týkající se největších potíží v silniční dopravě při cestování s osobami odkázanými na péči uvedlo 62 % oslovených pečujících, že v blízkosti lékařských ordinací a nemocnic je nedostatek parkovacích míst. Následovaly odpovědi s uvedením chodníků bez bezbariérových úprav (51 %) a s obtížným nastupováním do autobusů a vlaků (42 %).

Pokud jde o obraz bydlení ve stáří, je situace jasná. Průzkum ukázal, že 2/3 respondentů by chtěly zůstat ve svém vlastním zázemí, přestože potřebují pomoc a podporu. Důležitou roli zde hraje sousedská výpomoc: více než polovina by přijala služby v domácnosti a pochůzky od sousedů. Pouze 1 % respondentů bere do úvahy jako možnost pečovatelský dům.


Mohlo by vás zajímat: Češi se bojí nedostupnosti kvalitní zdravotní péče. Šetří si na ni


Digitalizace může pomoci

Přání žít co nejdéle samostatně doma mohou podpořit také digitální zdravotní služby. Přibližně polovina z více než 1 000 respondentů si dokáže představit, že by v budoucnu využívala asistenční medicínské služby, jako je například objednávání na vyšetření prostřednictvím servisu Doctolib nebo digitální nouzový pas, zatímco 25 % je otevřeno telemedicínským službám, jako je zdravotnická aplikace ADAC. Jako užitečnou hodnotí také velká část respondentů (46 %) aplikaci pro sociální péči; ve skupině pečujících osob se o takové aplikaci vyslovilo pozitivně dokonce 55 %.

Průzkum zdůrazňuje naléhavou potřebu lepší podpory pro seniory a rodinné pečující příslušníky. Jednou z věcí, kterou by politici měli udělat, je poskytnout více dotací na podporu domácí péče: více než 83 % dotázaných pečovatelů uvedlo, že by jim to usnadnilo ošetřování. Místní úřady by se měly zasadit o to, aby sousedská výpomoc byla lépe organizována a podporována a aby dopravní infrastruktura byla přizpůsobena potřebám pečovatelů a osob, které jejich péči potřebují. Zdravotní pojišťovny se vyzývají, aby poskytovaly nezávislé a proaktivní poradenství v oblasti geriatrických služeb, aby pravidelně upozorňovaly na potřebu důležitých dokumentů, jako je plná moc, a aby digitalizovaly procesy a formuláře.


Mohlo by vás zajímat: Meziroční inflace zůstala v listopadu na 2,8%


Svou úlohu si však musí splnit i samotní spotřebitelé. Život ve stáří by měl být plánován včas a dlouhodobě a téma péče o nesoběstačné členy by mělo být vnímáno jako úkol rodiny/společnosti. Lidé, kteří potřebují péči, a jejich blízcí by měli mít k dispozici a využívat poradenské služby, a také digitální aplikace, aby ušetřili čas a snížili stres při vyhledávání informací a podávání žádostí.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články