IAIS zhodnotila globální pojistný trh


			IAIS zhodnotila globální pojistný trh

Mezinárodní asociace orgánů dohledu v pojišťovnictví (IAIS) zveřejnila Zprávu o globálním pojistném trhu 2023, v níž vymezuje hlavní rizika a trendy v pojišťovacím sektoru.  

Zpráva[1] je založena na analýze či monitoringu klíčových rizik a trendů na globálním pojistném trhu s cílem odhalit potencionální systémové riziko v globálním pojišťovnictví. Opírá se o data shromážděná do konce roku 2022 od přibližně 60 největších mezinárodních pojišťovacích skupin a agregátní sektorové údaje od orgánů dohledu napříč světem, jež reprezentují přes 90 % globálního předepsaného pojistného.


Mohlo by vás zajímat: ČNB snížila úrokové sazby. Co se bude dít dál?


V doprovodném sdělení jsou pak specifikovány následující závěry:

  • agregátní systémové riziko (skóre) za rok 2022 globálního pojišťovacího sektoru mírně ve srovnání s předchozím rokem pokleslo a zůstalo výrazně pod výsledkem u bank,
  • zpráva zahrnuje kromě celkového přehledu o solventnosti, ziskovosti a likviditě pojistitelů rovněž výstupy z hloubkové analýzy zaměřené na dvě klíčové oblasti: 1) úrokové sazby, likvidita a kreditní riziko v náročném makroekonomickém prostředí a 2) strukturální posuny v sektoru životního pojištění, a to včetně větší alokace kapitálu do alternativních aktiv a zvýšené závislosti na přeshraničním zajištění,
  • pojistitelé mají nadále významné expozice vůči klimatické změně prostřednictvím jejich investic do sektorů spojených s klimatem i prostřednictvím očekávaného zvýšení škod spojených s přírodními katastrofami, což může mít dopad na ziskovost a kapitálovou přiměřenost,
  • v dalším období by solventnost a ziskovost pojistitelů mohla být negativně ovlivněna storny, nerealizovanými ztrátami a sníženou poptávkou po pojištění z důvodu napětí, pokud jde o kupní sílu domácností na některých trzích. Výhled nadále silně ovlivňují geopolitická rizika.

Mohlo by vás zajímat: Albánské pojišťovny proti koncepci povinného pojištění pro případ zemětřesení


Výše uvedené hlavní závěry dávají jen základní představu o zprávě IAIS, která má přes 70 stran (bez příloh). Je v ní ovšem obsažena řada cenných informací a údajů, jež mohou být pro zájemce o tuto problematiku přínosné. Příkladem by mohlo být zhodnocení vývoje globálního zajistného trhu. IAIS uvádí, že podle shromážděných údajů hrubé zajistné pokračovalo v růstové trajektorii a zvýšilo se v roce 2022 o téměř 10 %. Čisté zajistné dokonce vzrostlo v roce 2022 o 12 %. To je značně odlišný trend ve srovnání s globálním pojistným trhem, který zahrnuje prvopojistitele i zajistitele. Hrubé předepsané pojistné ve stálých cenách totiž v roce 2022 pokleslo o 0,3 %.

Faktem ale je, že výrazné nárůsty pojištěných škod způsobených přírodními katastrofami vytvořily tlak na ziskovost zajistitelů, jež se v roce 2022 výrazně zhoršila, zejména v regionech Amerika a Evropa.  Na konci roku 2022 byla zjištěna mírná zvýšení, co se týče solventnosti zajistitelů. Alokace aktiv zajistitelů zůstala z globálního pohledu stabilní. Bylo zaznamenáno mírné navýšení investic do akcií a půjček a mírné snížení investic do korporátních a státních obligací.


Mohlo by vás zajímat: oPojištění.cz slaví 15 let! Zpravodajství pro specialisty z oboru má smysl


Stejně jako v případě zajištění jsou zajímavá zjištění IAIS ohledně investic pojistitelů. Expozice (vystavení rizikům) pojistitelů, pokud jde o aktiva vztahující se ke klimatu, zůstávají napříč světem významné. IAIS je odhaduje na 37 % z celkových nahlášených aktiv. Podíl aktiv, jež jsou nejvíce vystavena rizikům spojeným s přechodem, se pohybuje od 29 % (v Evropě a Africe) do 42 % (v Latinské Americe) s tím, že Severní Amerika a Asie-Oceánie se nacházejí v rámci tohoto rozpětí. Nicméně na konci roku 2022 se ukázalo mírné zvýšení rizik, co se týče aktiv spojených s klimatem, oproti konci roku 2021, což bylo ale spíše dáno podle IAIS shromážděním více dat a jejich větším rozčleněním.   

Úrovně kapitálové přiměřenosti zůstávají zdravé s agregátním solventnostním poměrem u pojistitelů zapojených do monitoringu převyšujícím značně 100 %, i když ve srovnání s koncem roku 2021 došlo k mírnému poklesu. K hlavním faktorům, jež měly vliv na tento pokles, řadí IAIS vývoj na finančních trzích, zejména nižší ohodnocení aktiv vyvolané poklesy akcií, rozšířené kreditní rozpětí u korporátního a státního dluhu, vyšší volatilitu u úrokových sazeb a v některých jurisdikcích slabší měnu. Na druhé straně pozitivně působilo zvýšení úrokových sazeb, jež vedlo k nižšímu ocenění pasiv na konci roku 2022 ve srovnání s koncem roku 2021.


Mohlo by vás zajímat: Švédská pojišťovna dostala vysokou pokutu za nedostatečné zabezpečení dat


Pokud jde o klimatickou změnu, jež může mít v budoucnu závažné materiální dopady, tak stanovení kapitálových požadavků založených na riziku pro případ rizika přírodních katastrof může zajistit kapitálové zdroje pro krytí těchto rizik. V podstatě všichni členové IAIS, kteří dodali příslušné informace, konstatovali, že v jejich jurisdikcích existují kapitálové požadavky pro rizika přírodních katastrof, přičemž dvě jurisdikce počítají s jejich zavedením v nejbližší budoucnosti. 16 členů IAIS bylo schopno poskytnout agregátní údaje týkající se požadovaného kapitálu pro rizika přírodních katastrof. Pohybují se od 1 % do 17 % celkového požadovaného kapitálu s tím, že průměr činí zhruba 6 %. Několik členů uvedlo, že nejsou schopni tyto údaje poskytnout vzhledem k metodologickým obtížím týkajícím se požadovaného kapitálu pro rizika přírodních katastrof. Například jde o rozdíly v metodice pro interní model a standardní vzorec.   


[1] IAIS. Global Insurance Market Report 2023. 6. 12. 2023. [online]. [citace 2023-12-22]. Dostupné z WWW: https://www.iaisweb.org/uploads/2023/12/Global-Insurance-Market-Report-2023.pdf

Zdroj: IAIS

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články