Identifikace globálních systémově důležitých pojistitelů byla ukončena


			Identifikace globálních systémově důležitých pojistitelů byla ukončena

Rada pro finanční stabilitu (FSB), v jejíž kompetenci je globální regulace finančního sektoru, rozhodla po konzultaci s Mezinárodní asociací orgánů dohledu v pojišťovnictví (IAIS) na svém prosincovém zasedání v roce 2022 o zrušení každoroční identifikace tzv. globálních systémově důležitých pojistitelů (G-SIIs).

Úvodem je vhodné stručně vysvětlit agendu týkající se G-SIIs. V listopadu 2011 zveřejnila FSB sadu provázaných politických opatření s cílem vymezit systémová rizika a rizika morálního hazardu spojená se systémově důležitými finančními institucemi (SIFIs). V červenci 2013 FSB, po konzultaci s IAIS a národními orgány, vydala prvotní seznam devíti globálních systémově důležitých pojistitelů (G-SIIs) při použití hodnotící metodologie připravené IAIS[1] a politických opatření, jež se k nim vztahují.


Mohlo by vás zajímat: Michal Fremr: Vysoká míra odbornosti a profesionality je v naší profesi klíčová


V doprovodné zprávě z července 2013 bylo uvedeno, že tato skupina G-SIIs bude každoročně aktualizována na základě nových údajů a bude zveřejněna vždy v listopadu, počínaje listopadem 2014. Zpráva rovněž zdůraznila, že rozhodnutí v roce 2014 bude učiněno na základě statusu G-SIIs a příslušných opatření zmírňujících rizika pro hlavní zajistitele. IAIS pak řádně předložila v roce 2014 FSB své roční hodnocení G-SIIs. Následně FSB konzultovala s IAIS a národními orgány a rozhodla se určit pro rok 2014 stejných devět G-SIIs jako v roce 2013 a odložit rozhodnutí o statusu G-SIIs pro zajistitele, a to až do další úpravy metodologie.

Na seznamu byly v roce 2013 a 2014 tyto společnosti: Allianz SE, American International Group, Inc., Assicurazioni Generali S.p.A., Aviva plc, Axa S.A., MetLife, Inc., Ping An Insurance (Group) Company of China, Ltd., Prudential Financial, Inc., Prudential plc. K tomu je vhodné dodat, že na portálu oPojištění.cz jsou prezentovány čtvrtletně jejich hlavní ekonomické výsledky.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Češi se na silnicích necítí bezpečně. Viní z toho ostatní řidiče


Lze konstatovat, že vůči G-SIIs byl uplatňován intenzívnější dohled, doplňkové regulatorní požadavky a vyšší kapitálové požadavky. V dalších letech docházelo jen k minimálním změnám v tomto seznamu. Počínaje rokem 2020 byla identifikace G-SIIs rozhodnutím FSB přerušena. Důvodem bylo dokončení holistického rámce pro hodnocení a zmírňování systémového rizika v pojišťovnictví. V prosinci 2022 pak dala FSB definitivně přednost používání tohoto holistického rámce.

V této souvislosti sdělil Vicky Saporta, předseda výkonného výboru IAIS, že implementace holistického rámce je robustní v každém jeho segmentu, tj.:

  • v hodnocení rizik prostřednictvím každoročního globálního monitoringu,
  • v oblasti opatření k zesílenému makro-obezřetnostnímu dohledu,
  • v hodnocení implementace.

Saporta dále zdůraznil, že FSB a členové IAIS mají po třech letech od přijetí holistického rámce jednotný názor, že tento rámec poskytuje ve srovnání s identifikací G-SIIs efektivnější základ pro hodnocení a zmírňování systémového rizika v pojišťovnictví. IAIS schválila holistický rámec v listopadu 2019 jako součást komplexního souboru reforem, jež mají přispívat k udržování či podpoře globální finanční stability. Jak bylo již zmíněno, FSB tento postup IAIS uvítala a rozhodla o přerušení a později o zrušení identifikace G-SIIs. Mezi přednosti holistického rámce ve srovnání s každoroční identifikací G-SIIs patří podle FSB tyto skutečnosti:

  • hodnocení systémového rizika prostřednictvím globálního monitorování (sledování) se ukázalo jako komplexnější, více zaměřené na budoucí vývoj a všestrannější v dobách krize,
  • holistický rámec podporuje mezi orgány dohledu širší a silnou diskuzi o potenciální tvorbě systémového rizika a odpovídajících dohledových reakcích,
  • zesílená dohledová opatření pro makro-obezřetnostní účely jsou aplikována na mnohem širší soubor pojistitelů v porovnání s těmi, kteří byli dříve identifikováni jako G-SIIs,
  • značný a robustní důraz na hodnocení implementace dohledových opatření zahrnutých v holistickém rámci pomáhá zajistit, že jsou implementována napříč jurisdikcemi uceleně a koherentně.

Mohlo by vás zajímat: Vladimír Přikryl: Jaké výzvy čekají českou legislativu v roce 2023?


Ve zprávě je nastíněna i budoucí politika FSB, jež sleduje vývoj a připravuje doporučení ohledně globálního finančního systému. Konkrétně počítá s tím, že bude nadále od IAIS dostávat výstupy z každoročního globálního monitoringu, včetně potenciálních koncentrací systémového rizika u jednotlivých pojistitelů i na úrovni sektoru, a také informace o reakcích orgánů dohledu na identifikovaná rizika. FSB bude využívat hodnocení dostupná přes holistický rámec, aby si vytvořila představu o systémovém riziku v pojišťovnictví. Vychází se rovněž z toho, že IAIS bude pokračovat v ročním sběru dat od jednotlivých pojistitelů a orgánů dohledu, aby posílila své hodnocení trendů v sektoru s ohledem na specifické aktivity a expozice. IAIS bude každoročně informovat veřejnost o závěrech vyplývajících z příslušného hodnocení a o pokroku při implementaci dohledových opatření, jež jsou součástí holistického rámce.

Pokud to budou okolnosti vyžadovat, tak FSB může v součinnosti s IAIS a národními orgány využít hodnocení získaná prostřednictvím holistického rámce k tomu, aby veřejně vyjádřila svoje názory, zda lze v globálním kontextu pokládat některého pojistitele za systémově důležitého a zda je třeba takový případ řešit. Může se rovněž stát, že FSB si před veřejným vyjádřením vyžádá od IAIS ještě další analýzu.


[1] Global Systemically Important Insurers: Initial Assessment Methodology, IAIS, July 2013; Global Systemically Important Insurers: Policy Measures, IAIS, July 2013

Zdroj: IAIS

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Krediti in naložbe

Marjan Tetičkovič,  26. 2. 2023

Krediti in naložbe
Pozdravljeni, jaz sem gospod Marjan Tetičkovič, strinjam se, da vam bom pomagal pri vseh potrebah po financiranju, posojilu, kreditu in naložbah z zneskom od 5.000 do 10.000.000 € za 3% na mesec v obdobju od 1 do 30 let . Če vas zanima, me kontaktirajte. E -pošta: tmarjan24@gmail.com
WhatsApp: +386 71 391 409
Viber: +38671391409

Související články