IE upozorňuje, že zpráva Maria Draghiho, bývalého prezidenta Evropské centrální banky, otevřela řadu otázek ohledně toho, jak uzavřít mezeru v investicích a inovacích v Evropě. Pro evropské pojistitele, kteří jsou jedním z největších institucionálních investorů s celkovými investicemi do ekonomiky ve výši okolo 9,5 bilionů EUR, tak představuje přezkum S II klíčovou příležitost pro zvýšení investiční kapacity a zajištění globální konkurenceschopnosti, a to při udržení vysoké úrovně ochrany pojistníků, resp. pojištěných osob. Je to z toho důvodu, že S II, jeden z nejkonzervativnějších obezřetnostních režimů ve světě, pokud není vůbec nejkonzervativnější, má značný dopad na kapacitu pojišťovnictví pro krytí rizik a na jeho schopnost nabízet pojistné produkty a také na úroveň a typ investic, jež pojistitelé realizují.
Mohlo by vás zajímat: Počty poradců rostou jako houby po dešti
Evropský pojišťovací průmysl pozitivně vnímá politickou dohodu ve věci přezkumu směrnice S II, resp. znění textu úrovně 1, která byla dosažena v prosinci 2023. Sektor oceňuje především změny provedené Evropským parlamentem a Radou směřující ke zlepšení úpravy dlouhodobého byznysu, což vytváří potenciál pro velmi potřebné posuny v oblasti kapitálu a volatility. Nicméně podle IE nyní závisí finální dopad přezkumu S II hodně na technických opatřeních úrovně 2, jež jsou v současné době předmětem diskuze.
IE vyžaduje u přezkumu S II takové změny, jež by vyústily:
- ve zlepšení (právní) úpravy dlouhodobého byznysu, snížení nadměrných kapitálových požadavků a volatility a ve zvýšení kapacity sektoru, pokud jde o přebírání rizik,
- v lepší aplikaci proporcionality, zajištění toho, že pojistný trh zůstane efektivním a diversifikovaným,
- ve snížení provozního a informačního zatížení všech pojistitelů.
Pokud bude novelizovaný text směrnice S II (úroveň 1) doplněn konzistentními změnami v aktech v přenesené pravomoci, jež vymezují detailní požadavky na aplikaci rámce S II, tak budou splněny dva z výše uvedených tří požadavků.
IE současně upozorňuje na možný nevítaný vývoj. Celkově totiž přezkum přinese pro většinu evropských pojistitelů větší provozní a informační požadavky. To je zklamání a jde to proti cíli zajistit, aby EU zůstala v globálním prostředí konkurenceschopná. Snížení administrativní zátěže na základě vylepšené proporcionality bylo jedním ze zásadních cílů, který sdílel pojišťovací sektor, Evropská komise, Rada EU i Evropský parlament. IE konstatuje, že přezkum přitom učinil málo, aby napomohl redukovat masu regulatorních požadavků, kterým pojistitelé čelí.
Mohlo by vás zajímat: Andreas Brandstetter: Pojišťovny mají v zelené transformaci klíčovou roli
Kromě toho přezkum také přináší významné nové vrstvy požadavků. Ty zahrnují krátkodobé plány řízení rizika likvidity, plány udržitelnosti rizik, dlouhodobé klimatické scénáře v rámci vlastního posouzení rizik a solventnosti, požadavky na audit, doplňkový reporting (podávání zpráv) u interního modelu, stejně jako preventivní plány obnovy (týká se směrnice, kterou se stanoví rámec pro ozdravné postupy a řešení krize pojišťoven a zajišťoven – zatím návrh).
Závěrem IE vyzývá členské státy EU, aby zajistily, že legislativa úrovně 2 (tj. akty v přenesené pravomoci) bude plně reflektovat výše zmíněnou politickou dohodu z prosince 2023.
Komentáře
Přidat komentář