Jak EIOPA vnímá problematiku udržitelného pojištění?


			Jak EIOPA vnímá problematiku udržitelného pojištění?

V článku budou prezentovány postupy a informace EIOPA k udržitelnosti a řešení mezer v ochraně, které jsou obsaženy ve výroční zprávy za období roku 2023.

Podle EIOPA se oblast udržitelných financí snaží mezi jiným podporovat integraci udržitelných rizik do praxe řízení rizik u pojistitelů/zajistitelů i institucí poskytujících zaměstnanecké penze. Tento cíl míří na ochranu spotřebitelů a zvýšení finanční stability. Měl by přispět k přechodu na udržitelnější ekonomiku. Kromě toho EIOPA považuje za svůj závazek začlenit identifikaci a řízení nově vznikajících rizik do svých dohledových aktivit.

Greenwashing

Značnou pozornost věnovala EIOPA v roce 2023 problematice greenwashingu.[1] Na žádost Evropské komise vydala zprávu o pokroku v této oblasti, v níž zohlednila přístupy pojistitelů a poskytovatelů penzí, zabývala se jeho výskytem, dopadem, dohledovými výzvami a regulatorními implikacemi. Tento orgán dohledu začal pracovat i na finální zprávě, která by měla být zveřejněna v roce 2024. Dále se orgán dohledu EIOPA zaměřil na přípravu dohledových nástrojů pro aktivní identifikaci, monitoring a řešení případů greenwashingu v pojišťovacím sektoru a sektoru penzí. V roce 2023 vydal stanovisko o tvrzeních ohledně udržitelnosti a greenwashingu v pojišťovacím sektoru a sektoru penzí, a to pro veřejnou konzultaci, jež by se měla uskutečnit v roce 2024. 


Mohlo by vás zajímat: Fond zábrany škod ČKP pomáhá 10 let. Podpořil už 197 aktivit


Přírodní katastrofy a mezery v ochraně

Cílem činnosti orgánu dohledu EIOPA v této oblasti je přispět k řešení mezer v pojistné ochraně, a to prostřednictvím sdílení znalostí, dat a expertízy v modelování. EIOPA publikovala v roce 2023 přehled týkající se údajů o přírodních katastrofách v rámci Evropského hospodářského prostoru, rozběhl pilotní cvičení/zkoumání dopadu upisovacích praktik a zpracoval dokument o snížení mezery v pojistné ochraně v případě klimatických rizik.

EIOPA realizovala též konzultace o dokumentu, který byl zpracován jeho zaměstnanci a týkal se důvodů omezeného (nízkého) sjednávání pojištění pro případ přírodních katastrof v Evropě. Konkrétně byly zkoumány bariéry na straně poptávky, jež mohou bránit spotřebitelům v nákupu daného pojištění, a byla navržena možná spotřebiteli testovaná řešení k překonání těchto bariér. Navíc EIOPA veřejně konzultoval obezřetnostní zacházení s riziky udržitelnosti.

Orgán dohledu EIOPA spolupracoval i s Evropskou centrální bankou na možných řešeních mezer v pojistné ochraně v případě klimatických rizik. Toto partnerství vyústilo ve společný dokument o politických opcích pro redukci mezer v pojistné ochraně u klimatických rizik. Součástí tohoto dokumentu byly i návrhy ohledně toho, jak se může společnost podílet na přírodních katastrofických škodách, které jsou neseny různými stranami v rozdílných škodních vrstvách. Orgán dohledu EIOPA vedl dialog o určité koordinaci úsilí na úrovni EU, a to včetně partnerství veřejného a soukromého sektoru a očekávaných veřejných záchytných režimů (zarážek). EIOPA nadále podporoval rozhraní, jež vytvořil s cílem usnadnit využití katastrofického modelu el Climada app. K tomu zorganizoval v květnu 2023 setkání s cílem podnítit zainteresované osoby k zapojení do katastrofického modelování a zlepšit chápání těchto rizik. Záměrem v této sféře je vybudovat most mezi nejnovějším vývojem v klimatické vědě a pojišťovacím průmyslem i orgány dohledu.


Mohlo by vás zajímat: Allianz převezme většinový podíl v Income Insurance. Kostky jsou vrženy…


Nařízení o zveřejňování informací souvisejících s udržitelností

Orgán dohledu EIOPA pokračoval ve spolupráci s jinými evropskými orgány dohledu, pokud jde o nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/2088 ze dne 27. listopadu 2019 o zveřejňování informací souvisejících s udržitelností v odvětví finančních služeb, které požaduje, aby účastníci finančního trhu zveřejnili své environmentální i sociální dopady a tvrzení, stejně jako dopady a tvrzení týkající se způsobu řízení, a tak zlepšovali transparentnost na trhu pro udržitelné investice. V této oblasti proběhla řada akcí. Například společně s jinými evropskými orgány dohledu byla publikována zpráva s návrhem regulačního technického standardu ohledně revize PAI (hlavní nepříznivé dopady) a týkající se rovněž zveřejňování informací o finančním produktu.


[1] Greenwashingem se rozumí např. klamavá komunikační taktika, která má za cíl prezentovat zboží nebo službu jako šetrnější k životnímu prostředí než ve skutečnosti je.

Zdroj: EIOPA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články