EIOPA zajištuje, aby sektor pojišťovnictví byl nadále stabilní a dobře regulovaný, což přináší prospěch pojistníkům (i pojištěným a oprávněným osobám), podnikatelům a celé ekonomice. Ve kterých oblastech se orgánu dohledu dařilo?
Udržitelné finance
Orgán dohledu EIOPA pokračoval ve své činnosti, pokud jde o kalkulace a uzavírání mezer v ochraně. To zahrnovalo přípravu souboru ukazatelů k přírodním katastrofám, podporu adaptačních opatření spojených s klimatem v postupech upisování v neživotním pojištění, další přípravné práce týkající se greenwashingu[1] a také práci na požadavcích na zveřejňování obsažených v nařízení o zveřejňování informací souvisejících s udržitelností v odvětví finančních služeb (2019/2088/EU).
Mohlo by vás zajímat: Role pojišťovnictví při uvádění klimatických technologií na trh
Digitalizace
EIOPA monitorovala zavádění digitálních technologií, včetně umělé inteligence a otevřeného pojištění[2]. Společné s dalšími evropskými orgány dohledu EIOPA naplňoval zmocnění obsažené v nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act[3]), jehož cílem je posílení IT bezpečnosti finančních institucí. Kromě toho EIOPA přijal novou digitální strategii, která vymezuje, jak podpoří prostřednictvím digitální transformace spotřebitele, trhy a komunitu dohledu.
Dohled
Orgán dohledu EIOPA pokračoval v posilování dohledu a dohledové konvergence, a to prací směřující ke snížení případné újmy spotřebitelům, zaměřením na hodnotu za peníze a finanční zdraví spotřebitelů. Za účelem zvýšení kvality a účinnosti dohledu EIOPA dobře využil své dohledové nástroje. K nim patří i aktivní komunikace s národními orgány dohledu, včetně návštěv v těchto orgánech, a také kontakty s partnery ve třetích zemích.
Politika
K hlavním výstupům patří podpora pokračujícího přezkumu Solventnosti II, diskuze o obnově a řešení krizí v pojišťovacím sektoru a technické poradenství týkající se přezkumu směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2341 ze dne 14. prosince 2016 o činnostech institucí zaměstnaneckého penzijního pojištění (IZPP) a dohledu nad nimi.
Mohlo by vás zajímat: Evropský datový prostor pro mobilitu
Rizika a finanční stabilita
EIOPA pokračovala v posuzování rizik a zranitelných míst, kterým čelí sektor pojišťovnictví a sektor zaměstnaneckého penzijního pojištění. EIOPA též zkoumala, jaký dopad na trh a spotřebitele měla vysoká inflace a úrokové sazby.
Správa a řízení (governance)
EIOPA předsedala jednání fóra „EU Agencies Network“ („Síť agentur EU“), jež podporuje činnost 51 decentralizovaných agentur, společných podniků a dalších subjektů EU, které mají celkem cca 12 000 zaměstnanců a působí v 24 členských státech EU. Tato síť je platformou pro výměnu zkušeností či poznatků a pro spolupráci.
Zájemcům o tuto problematiku lze doporučit prostudování sledované výroční zprávy.[4] Na tomto portálu se ještě budeme podrobněji zabývat vybranými oblastmi činnosti EIOPA.
[1] Greenwashingem se rozumí např. klamavá komunikační taktika, která má za cíl prezentovat zboží nebo službu jako šetrnější k životnímu prostředí než ve skutečnosti je.
[2] Otevřené pojištění podle EIOPA - přístup a sdílení osobních a neosobních údajů spojených s pojištěním, obvykle prostřednictvím APIs (rozhraní pro programování aplikací).
[3] Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2554 ze dne 14. prosince 2022 o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a o změně nařízení (ES) č. 1060/2009, (EU) č. 648/2012, (EU) č. 600/2014, (EU) č. 909/2014 a (EU) 2016/1011.
[4]https://www.eiopa.europa.eu/document/download/f65e22f2-ae86-4b3d-a83a-270c483c1662_en?filename=eiopa-annual-report-2023-public.pdf
Komentáře
Přidat komentář