„Tento projekt vznikl na našem brněnském pracovišti, kde také proběhla jeho testovací fáze a nyní už jej využíváme po celé republice,“ řekl ředitel odboru likvidace škod pojištění motorových vozidel České pojišťovny v Brně Pavel Fišer. Na základě velkého množství informací, získaných jak od klientů, tak přímo na místě nehody, dokáže ČP přesně simulovat průběh nehody a vytvořit její animaci, kterou pak lze sledovat z různých úhlů pohledu. „Tím, že jsme v oblasti Virtual Crash soběstační, dokážeme analyzovat podezřelé nehody levněji, rychleji a také přesněji,“ vysvětlil Fišer a poukázal na generační rozdíly mezi zaměřováním pomocí této metody a klasického „kolečka“, které se k měření vzdáleností mezi účastníky nehody, brzdných drah a dalších veličin používá nejčastěji.
V rámci testovací fáze už Česká pojišťovna analyzovala 13 dopravních nehod. Sedm z nich bylo pojistnými podvody. Po průzkumu metodou Virtual Crash se ČP účastníci těchto nehod přiznali,
že k jejich havárii vůbec nedošlo anebo se stala za úplně jiných okolností. Význam projektu Virtual Crash vzrůstá také v souvislosti s tím, že od začátku letošního roku nemusí policie jezdit k nehodám se škodou do 100 tisíc korun, takže z těchto havárií nemají jejich účastníci policejní protokol.
Likvidátoři České pojišťovny každoročně vyřizují více než čtvrt milionu případů z pojištění motorových vozidel. Pořizovací náklady za Virtual Crash vyšly na zhruba 450 tisíc korun. Šlo o dobrou investici, vždyť jenom vloni odhalila ČP pojistné podvody za 274 milionů korun. Zavedení projektu do provozu trvalo České pojišťovně čtyři měsíce.
Partnerskou společností České pojišťovny je na Slovensku pojišťovna Generali Slovensko, která patří do Generali PPF Holdingu. Pojišťovna Generali Slovensko, uvažuje na základě zkušeností České pojišťovny s tímto systémem rovněž o jeho zavedení, aby tak mohla analyzovat dopravní nehody i na slovenských silnicích a přispěla tím k vyjasnění sporných nehod a pojistných podvodů.
Komentáře
Přidat komentář