Český trh neživotního pojištění – I. pololetí 2007 ….povinné ručení obrátilo trend


			Český trh neživotního pojištění – I. pololetí 2007 ….povinné ručení obrátilo trend
20.9.2007 Pojistný trh

undefined

 

 

 

 

 

 

 

 

Pojišťovací makléři Insia komentují pro své klienty aktuální vývoj na českém pojistném trhu.

 

Česká asociace pojišťoven zveřejnila předběžné výsledky svých členů za prvních 6 měsíců roku 2007. Insia tato data očistila podle své metodiky*) a doplnila údaji vybraných nečlenů ČAP.


 

Kdo jsou vítězové a kdo poražení první poloviny roku 2007 ?

Celkové předepsané pojistné neživotního pojištění dosáhlo 36 887 mil Kč a oproti stejnému období roku 2006 vzrostlo o sympatických +2,55%, nominálně o více než 900 mil Kč. To je oproti prvnímu čtvrtletí a jeho růstu o zanedbatelných 0,65%, výrazné posílení. 

 

Stále klesá podíl České pojišťovny, Generali výrazně roste
Hodnotíme-li výsledky velkých pojišťoven – jejich změnu tržního podílu, tak výsledky I.pololetí potvrzuji dosavadní trendy. Česká pojišťovna pokračuje v poklesu (-5,5%), Kooperativa mírně posiluje (+2,1%). Nejvýraznějšího růstu podílu na trhu opět dosáhla Generali (+16,8% !!!) následována UNIQA pojišťovnou (+10,8%). Nejvyšší ztráty trhu z velkých pojišťoven podobně jako v prvním čtvrtletí zaznamenala Allianz (-9%).

 

Nejvíce roste „Ostatní neživotní pojištění“
Stejně jako v I. čtvrtletí zaznamenalo nejvyšší nárůst předepsaného pojistného ve výši 668 mil Kč (8,06%) ostatní neživotní pojištění, které zahrnuje pojištění občanů (majetkové, úrazové, odpovědnostní), cestovní pojištění atd.

 

Povinné ručení roste o 1,6% - nejvíce získala opět Generali
Nejvýznamnější položkou trhu neživotního pojištění je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzv. povinné ručení). Předepsané pojistné dosáhlo 12,6 mld Kč, což představuje nárůst o 1,63% (+202 mil Kč) a obrat trendu z minulého čtvrtletí (-3%). Tento nárůst lze zřejmě přičíst výraznému jarnímu nárůstu dovozu ojetých vozidel díky rostoucí ekonomice. Tato vozidla však nejsou obvykle pojištěna havarijně, což je vidět i na odlišném vývoji havarijního pojištění. Nejvyšší nárůst tržního podílu opět vykázala Generali pojišťovna (+35,9%). Naopak Allianz ohlásila opět nejvyšší pokles (-9,8%). Výrazně klesá i podíl České pojišťovny (-7,5%).

 

Havarijní pojištění jde s trhem – roste o 2,52% - vítězem je Kooperativa 
Ve druhém čtvrtletí se nárůst havarijního pojištění výrazně zpomalil. Ze tří největších hráčů na trhu (dohromady mají téměř 80%) vykazuje nárůst tržního podílu jen Kooperativa (+7,7%). Největší pokles pak zaznamenala Česká pojišťovna (-8%), podíl Allianz klesl o 3,8%.

 

Pojištění podnikatelů jako jediné dále klesá - o 1,66 % - posiluje ČSOB pojišťovna a Generali
Dále pokračuje pokles sazeb na mezinárodních trzích, což má dopad i na sazby v ČR. Svůj podíl na poklesu má i ostrá konkurence mezi makléři. Nejvyšší nárůst tržního podílu z velkých pojišťoven vykazuje ČSOB pojišťovna (+10,43%) následována těsně Generali (+10,07%), na opačné straně výsledkové listiny je pak Allianz pojišťovna s dramatickým poklesem o 15,2%. Celému odvětví s jasným náskokem a tržním podílem 33,1% stále vládne Kooperativa, která dokázala otočit nepříznivý trend a vykázala celkový mírný nárůst předepsaného pojistného o 0,97%.

 

*) Insia metodika analýzy volného pojistného trhu Insia analyzuje pouze volný pojistný trh, na kterém si může konkurovat více pojišťoven. Data očišťujeme o zákonné pojištění odpovědnosti za pracovní úrazy provozované jako státní zakázka a dále o výkony EGAP, státního pojistitele exportních úvěrů. Segment komerčního pojištění pohledávek není sledován, protože pojistitelé neposkytli příslušná data.

 

Insia KOMENTUJE 2.pololetí 2007 ke stažení včetně podrobných tabulek

Zdroj: insia.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

RSS

Související články