Hackeři ukradli údaje o uživatelích seznamky pro nevěrné. Teď hrozí zveřejněním.

28.7.2015 Pojistný trh

Internetová seznamka AshleyMadison.com, byla napadena počítačovými piráty, kteří z jejich databáze získali údaje desítek milionů uživatelů. I to samotné by bylo nepříjemné, situace je však ještě citlivější kvůli zaměření seznamky.

Tento kontroverzní portál pro navazování vztahů, totiž cílí na vdané a ženaté uživatele, kteří se chtějí seznámit s lidmi ve stejné situaci. O to je však pirátská kořist cennější. Jména, adresy, kontakty a fotografie milionů uživatelů, včetně tisíců Čechů, jsou nyní použita k vydírání majitelů portálu.

Pirátská skupina s názvem Impact Team, která se k útoku přihlásila, tvrdí, že má více než 37 milionů uživatelských účtů. Místo toho, aby piráti požadovali například výkupné, za citlivá data, vydala se tato „etická“ pirátská parta jinou cestou. Za nezveřejnění údajů na internetu požaduje „okamžité a trvalé" ukončení provozu seznamovacího portálu.

V opačném případě vydá veřejnosti na pospas veškeré získané informace, včetně „tajných sexuálních představ, fotek s nahotou, konverzací, transakcí na kreditních kartách a skutečných jmen a adres.“ 

Společnost Avid Life Media, vlastník Ashley Madison, kyberútok potvrdila, avšak podrobnosti o jeho rozsahu či závažnosti nesdělila. Podařilo se jí prý "odstranit zveřejněné informace spojené s incidentem" a "zabezpečit stránky". Společnost spolupracuje s policií, která záležitost vyšetřuje. Webové stránky Ashley Madison zatím dál běží.

Počtem uživatelů je Ashley Madison druhou největší seznamkou na světě po Match.com. Žije z poplatků, které musí odvádět muži za možnost kontaktovat vyhlídnuté partnerky. Kvůli svému zaměření na nevěru bývá často terčem kritiky. 

Ashli_medison

Hackerské skupině Impact Team podle všeho nevadilo zaměření serveru jako takové, ale jen jeho způsob zacházení s citlivými daty uživatelů. Ashley Madison jim za částku 19 dolarů nabízí „úplné smazání" jejich profilů, včetně jména a adresy. Jenže podle pirátů se tak neděje. „Uživatelé skoro vždycky platí kreditními kartami, informace o jejich transakcích nejsou navzdory slibům mazány a zahrnují skutečné jméno a adresu, což je samo sebou nejdůležitější věc, jejíž odstranění uživatelé požadují," uvádí se v prohlášení Impact Teamu. Tato služba prý provozovateli seznamky loni na tržbách přinesla 1,7 milionu dolarů.

Tato situace pouze zrcadlí, jak je pro podnik pracující se soukromými daty klientů důležité, chránit se před riziky kyber útoků. Pojištění proti takovému napadení může společnost v případě hromadných žalob, nebo i dalších ztrát, udržet nad vodou a pomoci při vyšetřování i záplatování trhlin v bezpečnosti.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články