Hackeři ve Velké Británii vykradli bankovní konta za 732 milionů


			Hackeři ve Velké Británii vykradli bankovní konta za 732 milionů
16.10.2015 Pojistný trh

Velká Británie čelí masivnímu útoku kybernetických zločinců. Za posledních několik dní bylo z účtů běžných uživatelů odcizeno 20 milionů liber pomocí speciálního malwaru. Útočníci jsou zatím neznámí.

Do vyšetřování útoku takového rozsahu, byla zapojena nejen rozvědka Spojeného  Království, ale také americké FBI a experti z Německa a Moldávie. V takovém rozsahu škod se jedná o největší kybernetický útok v historii Velké Británie

Hlavním nástrojem pro odcizení peněz z účtů běžných klientů se stal malwarový kód známý jako Dridex. S pomocí tohoto kódu bylo již celosvětově ukradeno více jak 100 milionů dolarů. Podstatou jeho funkce je odesílat útočníkům data o číslech bankovních účtů a hesel obětí tohoto softwaru. Automatické pirátské programy pak peníze z účtů vyberou.


Čtěte také: Odborníci se shodují. Kyberbezpečnost evropských firem je pozadu.


 

 

Malware se do počítačů britských občanů dostal tou nejklasičtější cestou a to otevřením přílohy v nevyžádané poště. Britské úřady tak opět apelují na své občany, aby neznámé soubory v e-mailech neotvírali, aby aktualizovali své antivirové programy a přešli na vyšší verze operačních systémů svých počítačů.

Tento případ ukazuje nejen na rostoucí množství kybernetických útoků, ale také na neschopnost vládních orgánů zabránit takovým nebezpečím a chránit své občany na kybernetickém poli. Zároveň je vidět, že i Britové jsou při své vyspělosti schopni porušovat základní pravidla své kybernetické bezpečnosti a bez aktivního antiviru otevírat přílohy v nevyžádaných e-mailech.

Pokud opravdu orgány Evropské unie a našich států nedokáží ohlídat naší bezpečnost na internetu, je tedy čas na vlastní „domobranu“. Antivirový program by dnes měl být neodmyslitelnou součástí, jak našeho počítače, tak i našich chytrých zařízení. Je jen otázkou času, než hackeři napadnou i slabiny chytrých telefonů či tabletů a využijí je ve svůj prospěch.

Zdroj: The Guardian

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články