Jaké jsou možnosti využití internetu věcí v pojišťovnách?


			Jaké jsou možnosti využití internetu věcí v pojišťovnách?

Šéf datových operací v obchodu ve společnosti Innogy SE Olaf Schindler se podělil s německým portálem Versicherungswirtschaft Heute o své poznatky, jaký potenciál skýtá internet věcí pro pojišťovny.

Internet věcí (IoT) je jedním z témat budoucnosti. Navíc masivně ovlivní a někde už ovlivňuje všechny sféry lidského života a aktivit. Principem je vzájemné propojení předmětů s internetem, jež pak nezávisle a samostatně komunikují mezi sebou. Různé úlohy tak mohou vykonávat automaticky, přičemž se dokážou ještě v průběhu svého života „učit“ a zdokonalovat své funkce.

Vyřídí tedy za člověka spoustu úkonů, na něž by musel myslet a vyčlenit si na ně svůj čas: robotická sekačka na zahradu, která seče trávu v závislosti na předpovědi počasí a srážek, anebo dopravní signalizace, jež umí synchronizovat semafory podle aktuálního provozu v ulicích.

Řízená domácnost

Součástí internetu věcí jsou ale i úplně běžné praktické záležitosti týkající se každé domácnosti. Inteligentní systémy v rámci řídící jednotky SmartHome nevarují obyvatele bytu jen o tom, že nechali otevřené okno při odchodu. Třeba dokonce hrozící vznik plísně umí systém hlásit ještě před jeho skutečným výskytem, a navíc informuje i o přesném místě možné škody. Znamená to, že IoT umí pomoci i preventivně. Podobný hlídač u velkých budov nebo u rozsáhlých komplexů výstavby může zabránit vzniku škod v milionových hodnotách.


Mohlo by vás zajímat: Švédská zajímavost: Pojištění pro případ zákazu grilování


Pro pojišťovny má tato technika i další zajímavý význam: senzory v domácnosti dodávají mnoho napínavých dat, jež mohou být využity jako zdroj k sestavování zcela individuálních rizikových kalkulací a tedy aktivnímu podílu na implementaci nových obchodních modelů. A ukazuje se, že pokud tato data budou přenechána jiným subjektům, ty mohou se díky nim stát pojistiteli budoucnosti. Proto je pro pojišťovny už dnes strategicky důležité získat k nim přístup a zachovat si ho. Vychází-li člověk z očekávání, že trh IoT do roku 2021 poroste průměrně o 19 % ročně, je zřejmé o jaké dimenze se jedná.

Nicméně nejde jen o řízenou domácnost, to není vše. I průmyslový IoT vyžaduje nový způsob myšlení a reformu obchodních modelů. Stále více se objevují kybernetické „chobotnice“ pohybující se v IoT, které se nerozpakují prostřednictvím přístupu k novým datovým zdrojům a klientům kompletně narušit celé obory.

Potenciál s rozmanitými možnostmi

Například společnost innogy SE SmartHome buduje ekosystémy založené na IoT a nabízí rovněž partnerským podnikům kooperační modely. Ty pak mohou nabízet celou infrastrukturu SmartHome a platformu innogy ve svém podnikání. Podle konkrétního zájmu a hlavní kompetence integruje partner své přístroje nebo vyvine inovativní individuální model pro své klienty.


Mohlo by vás zajímat: Lloyd´s se vrátil v 1. pololetí 2018 do zisku a míří do Bruselu


Partneři mají přitom různé možnosti volby: mohou na trhu nabídnout integrované spotřebiče a služby jako ucelený SmartHome. Ještě zajímavější je ale proniknout více do infrastruktury a ekosystému celé platformy a vyvíjet individuální nabídky IoT relevantní pro konkrétní branže. Postupuje se tak, že se zpracují společně s partnery případové studie, sloužící obecněji pro více sektorů činnosti, a ty se v návaznosti rozpracují a integrují pro odbyt v konkrétní oblasti. Tak mohou vzniknout chytré termostaty k úspoře energie při topení nebo hlásič hrozby vzniku plísně v objektu.

Ať už se ale partner rozhodne pro kteroukoli cestu: vždy se podílí na velmi silné síti různých firem, kteří jsou hlavními hráči ve svém oboru. Profitují tak nejen ze získaného expertního know-how, ale samozřejmě i z koncových klientských řešení, která jsou k dispozici celé platformě.

Stoupají tak možnosti navázání cenných kontaktů a vývoje nového servisu. Vlastní produkty, stejně jako integrované přístroje třetích dodavatelů jsou zapojeny do sítě SmartHome a splňují požadavky na nejvyšší kvalitu i ochranu dat. Kooperační model innogy SE se těší velkému zájmu, a to jak v domovském Německu, tak i na mezinárodní scéně. V chodu už jsou první partnerství.

Zdroj: be.invalue.de

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články