Zákon výrazně zpřesňuje požadavky na povolovací činnost. U pojišťoven z třetích států bude pro zajišťovací činnost vyžadováno povolení ČNB pro jejich působení na území ČR, s obdobnými požadavky jako u tuzemských pojišťoven.
U tuzemských zajišťoven budou stanoveny např. kapitálové požadavky, požadavky na tvorbu technických rezerv, jejich finanční umístění a solventnost zajišťovny.
Zákon upraví zvláštnosti dohledu nad činností zajišťoven, včetně převodu kmene zajišťovacích smluv. Podle Přikryla budou zavedeny nové instituty jako například finitní zajištění nebo zajišťovací účelová osoba. Pokud zákon projde rukama zákonodárců a podepíše ho prezident, mohl by nabýt účinnosti dnem 1. Dubna 2009 (a nebude to Apríl!).
Novela zákona o pojistné smlouvě
Změnám podlehne také zákon o pojistné smlouvě. „Každý potenciální klient by měl vědět, do jakého rizika jde a jaký bude skutečný výnos. Zdůrazňuji, že výnos sice může být mizerný, ale číslo, sdělované klientovi musí být pravdivé,“ zdůraznil Přikryl. To se týká zejména investičního životního pojištění, pokud je nositelem rizika pojistník. Pojišťovna musí vysvětlit a zdůraznit, že návratnost investice není zaručena.
Odkupné – stále a dokola problém
Pojistník má právo kdykoliv během trvání soukromého pojištění požadovat na pojistiteli sdělení o tom, kolik by činila výše odkupného. Pojistitel výši odkupného sdělí včetně jejího výpočtu ve lhůtě jednoho měsíce od dne, kdy žádost obdržel. Taková je sice teorie, ale praxe vypadá poněkud jinak…
Vladimír Přikryl zdůraznil, že se rovněž připravuje novela zákona o penzijním připojištění, která by oddělila majetek účastníků od majetku vlastníků. Dořešeno by mělo být i pojištění pracovních úrazů. Monopol drží v současné době v tomto pojištění Česká pojišťovna a Kooperativa, možnost prodávat toto pojištění by měly dostat i konkurenční pojišťovny. Problémem je, komu předat závazky, které na tomto pojištění váznou. Podle Přikryla je jich víc než 60 miliard korun.
Dagmar Šístková
Komentáře
Přidat komentář